Kategórie
 
 
 
 
 
Architekt radí

Máte množstvo otázok, či nejasností pri výbere zariadenia vášho interiéru? Čomu sa vyhnúť a na čo naopak myslieť a nezabudnúť? Dobré rady a tipy našich skúsených architektov, ktoré určite oceníte.

 
 

NA ČO MYSLIEŤ PRED KÚPOU KUCHYNE

Zopár praktických rád v bodoch, na čo by ste pre kúpou kuchyne nemali zabudnúť!

  • pripraviť si základné zameranie pôdorysu kuchynskej linky, alebo stavebný plán pôdorysu
  • zmerať a zakresliť umiestnenie dverí a okien v priestore kuchynskej linky.
    Zmerajte si výšku parapetu od podlahy.
  • zamerať umiestnenie inštalačných vývodov (vodovodné batérie, odpad, plynovú inštaláciu a pod.)
  • zmerať výšku stropu a podhľadov od podlahy
  • načrtnúť základný tvar povrchu kuchyne a zistiť povrchovú úpravu (linoleum, korok, dlažba, koberec a pod.)
  • popremýšľať nad výberom zabudovaných spotrebičov
  • pripraviť si plánik funkčného zapojenia digestora (vyriešiť treba predovšetkým odťah vzduchu - recirkuláciu)
  • zistiť z akého stavebného materiálu sú zhotovené steny a priečky, na ktorých budú zavesené skrinky
  • priniesť si vzorku obkladu, dlažby alebo inej podlahovej krytiny na porovnanie s farbou kuchyne
Čítať viac

AKO SPRÁVNE VYBRAŤ JEDÁLENSKÝ NÁBYTOK

Stôl a stoličky sú nie len funkčná, ale aj estetická súčasť moderných interiérov

Väčšinou jedinou udalosťou, kedy má rodina príležitosť sa v pokoji zísť, je spoločné jedlo.
Preto by jedáleň alebo jedálenský kút mali byť priestorom útulným, pohodlným, ale zároveň aj nadčasovo dizajnovým...

 

  • Jedálne bývajú často priamou súčasťou ako obývačky, tak aj kuchyne alebo tvorí akýsi prechod medzi nimi. Podľa toho zohľadňujeme aj výber materiálu a farebnosť. Mali by komunikovať s obomi priestormi. Podstatné je nájsť správnu mieru kompromisu medzi praktickosťou a eleganciou. Našťastie výber je natoľko bohatý, že zaručene uspokojí každého. Pri jedálenskom stole je podstatné to, aby každý sediaci mal dostatok miesta pre pohodlné stolovanie

 

  • Pri výbere rešpektujeme nielen počet členov domácnosti, ale aj počet predpokládaných hostí. Obvyklý stôl pre štyri alebo šesť osôb by sa preto mal dať rozložiť a poskytnúť priestor pre ďalších minimálne štyroch hostí. Tiež nie je od veci , keď si kupujeme stôl " už nastálo" rátať s možnosťou, že časom prídu aj  vnúčatá :-)

 

  • Tvar stola  vyberáme s ohľadom na miestnosť kde bude postavený. Tak veľmi obľúbené okrúhle  stoly vyniknú len pri dostatočne veľkom priestore, pretože si vyžadujú väčší voľný pohyb zo všetkých strán. Oveľa variabilnejšie sú stoly obdĺžnikové, dovoľujú napríklad pristavenie jednej strany k stene, zvyčajne to býva tá kratšia, stôl potom plní aj funkciu pomyselné priečky, oddeľuje napríklad kuchyňu od obývačky. Veľmi zaujímavé z dizajnového ale aj z praktického hladiska sú aj oválne stoly, ktoré nezaberú až toľko priestoru ako kruhové. 

 

  • K stolu neodmysliteľne patrí pohodlná stolička. Moderné typy majú masívne, mäkko čalúnené sedadlo a subtílne kovové nohy vyvažujúce mohutný dojem. Obľúbená je ale aj klasika - drevená konštrukcia s čalúnením alebo z anatomicky tvarovanej preglejky. Sedák by sa mal mierne zvažovať smerom dozadu a predná hrana má byť zaoblená, aby netlačila do nôh

 

  • Drevo, kov, sklo či plast majú v modernej jedálni svoje miesto. Jednoznačne vedie drevo, či už vo svojej prirodzenej podobe alebo lakované v prírodnom odtieni. Jedáleň, ktorá je prechodom medzi kuchyňou a obývačkou, by tieto priestory mala tiež materiálovo a štýlovo prepájať. Keď zvolíme podobný akcent, aký sa vyskytuje na jednej a druhej strane, dôjde k nenásilnému a logickému prechodu. V poslednej dobe sa do popredia dostáva materiál sklokeramika. Je to neuveriteľne odolný materiál, na ktorom môžete v prípade potreby aj žehliť! Nepoškrábe sa a môžete na neho pokladať horúce riady... v ponuke je aj v imitácii mramoru...  Tento materiál ponúkame u veľkej väčšiny našich stolov . Stálicou v materiáloch je aj sklo . Je síce možno náročnejšie na pravideľnú údržbu, hlavne keď sú v rodine malé deti, prináša ale do pristoru  pocit ľahkosti a vzdušnosti . V kalenom  a podlakovanom prevedení s možnosťou špeciálnej povrchovej úpravy proti otlačkom a škrabancom ani tá údržba nie je až taká náročná  

 

  • Zaujímavým dizajnovým detailom je aj rovnaký dizajn barovej a jedálenskej stoličky, keď sú umiestnené v jednej väčšej miestnosti. V podstate aj ked sú v rozličných miestnostiach, dizajnovo rovnaké jedáleské a barové stoličky scelujú celkový dojem z interiéru

 

  • Aj nábytok do jedálne podlieha trendom a ide s dobou. Meniť sa môže farebnosť, povrchová úprava i kombinovanie rozmanitých materiálov. Vždy je ale hlavný dôraz kladený na pohodlnosť a úžitkovosť.
    Aby celok pôsobil harmonicky, nie je vhodné zachádzať do extrémov, materiálových ani štýlových
Čítať viac

AKÉ SÚ NAJČASTEJŠIE CHYBY PRI ZARIAĎOVANÍ INTERIÉROV

Najčastejšie chyby, ktorými môžete pokaziť vzhľad Vášho interiéru.

Už ste sa niekedy prechádzali po rušnej ulici a počítali na koľko módnych "trapasov" ste počas svojej prechádzky narazili? Toto sa môže stať aj vo vašom byte. Poďte sa teda zoznámiť s najčastejšími chybami, ktoré podľa renomovaných odborníkov robíme pri zariaďovaní interiéru...

  • Menej je niekedy viac

Známy psychológ a sociológ Erich Fromm, rozdelil ľudí na základe ich dominantných vlastností. Zistil, že niektorí z nás, majú v sebe zakódovanú tzv. škrečkovskú čiže zberateľskú povahu. Táto charakterová črta sa prejavuje potrebou neustále sa obklopovať množstvom vecí. Mať hromady jedla, oblečenia alebo interiérových doplnkov na jednej strane predstavuje pocit zabezpečenie a bezpečia, ale z hľadiska zdravia a dizajnu ide o elementárnu chybu.

  • Veľké množstvo dekorácií a nábytku v akomkoľvek type priestore pôsobí chaoticky

- miestnosť opticky zmenšuje
- pôsobí neprirodzene a nevkusne
- je zbytočným lapačom prachu
- robí miestnosť menej vzdušou a tmavou
- znižujú úroveň pohodlia a komfortu na úkor priestoru
- môže byt dokonca nebezpečné! Hoci aj pri malej nepozornosti môžete dekoráciu rozbiť alebo poškodiť a naviac si môžete ublížiť aj vy sami.

  • Nekopírujte!

Väčšina ľudí si pri zariaďovaní svojho bývania vypomáha obrázkami z časopisov, kníh, internetu. Je to úplne v poriadku a vysoko normálne, keď tieto obrázky slúžia ako inšpirácia. Robiť ale presné kópie cudzieho priestoru je neprofesionálne a neosobné. Každý interiér by mal mať originálny charakter. Mal by čo najviac odrážať charakter jeho majiteľov a zároveň poskytovať maximálne bezpečie, pohodlie a komfort. Pred každým návrhom, by ste sa mali podrobne oboznámiť s farebným, dispozičným a materiálovým riešením každej miestnosti, vrátane jednotlivých kusov nábytku a dekorácií. Tento postup pripomína nákup oblečenia alebo topánok. Je logické, že nič z toho si nevezmete bez vyskúšania. A tak to je aj s riešením interiérov... U nás napríklad drobnejšie kusy nábytku na požiadanie zapožičiame, tak aby ste si priamo vo Vašom interiéri mohli vyskúšať, ako sa Vám daný kúsok hodí :-)

  • Schovajte káble!

Aj cez rôzne inovácie ešte stále žijeme v zajatí káblov. Tie nielen že narušujú estetickú úroveň bývania, ale sú vážnou, častokrát nenápadnou bariérou, ktorá môže ľahko spôsobiť škaredý úraz. Najrizikovejšou skupinou sú deti, starí ľudia a domáci maznáčikovia. Nehovoriac o tom, ako neesteticky takýto zhluk drôtov pôsobí v izbe.

  • Príliš veľa tlačovín

Veľké množstvo obrázkov, obrazov, fotografií alebo kníh chaoticky usporiadaných  pôsobí rušivo a  stráca tak tým svoju osobitosť. Ak nechcete množstvo tlačovín eliminovať, mali by ste popremýšľať nad efektívnym uložením / zavesením.  Nesnažte sa zladiť za každú cenu. Niektorí ľudia sa domnievajú, že keď majú interiér ladený do určitých farieb, tie sa musia v celom priestore opakovať. Všadeprítomná rovnakej farby je nudná a pôsobí podivne. Preto sa nebojte experimentovania. Veľmi populárny je eklektický štýl, spájajúci rôznorodé prvky vrátane farebných kombinácií v jeden kompaktný celok. Zariaďujte, ale uvážene!

  • Nevhodný výber nábytku 

Farba, línie aj materiálové riešenie zariadenia by mali zodpovedať dispozíciám, veľkosti i atmosfére miestnosti, do ktorej je určený. Môže sa nám páčiť istý štýl bývania ale mali by sme vedieť odhadnúť, či sa to do nášho priestoru aj hodí. Pokiaľ si nie ste istý neváhajte sa poradiť s interiérovými dizajnérom.

  • Orientácia na veľké kusy nábytku 

Veľké kusy nábytku na malom priestore  nie sú moderné a priestor zbytočne zaťažujú. V prípade, že máte dostatok miesta, sú naopak veľké kusy zjednocujúcim prvkom a môžu vhodne zútulniť veľký priestor.

  • Nesprávne umiestnenie a kombinácia nábytku 

Moderný elegantný interiér by mal byť vybavený menšími kusy nábytku, ktoré sa vzájomne dopĺňajú a s ktorými sa dá dobre manipulovať. Táto kombinácia pôsobí ľahko a zároveň umožní flexibilne variovať atmosféru miestnosti.

Niekedy je priestor osvetlený nedostatočne a inokedy zas príliš. Problém je neznalosť vo výbere osvetlenia a jeho následnom umiestnení. Patričnú pozornosť venujte doplnkovým osvetľovacím telesám. Tie dodávajú priestoru hĺbku a zároveň figurujú ako dizajnový prvok. Keď nie ste zdatní v tejto problematike, je vždy dobré nechať si odborne poradiť, prípadne si nechať vypracovať návrh osvetlenia priamo pre Váš interiér. 

  • Koberec vždy zakotviť

Možno aj vy patríte k tým, ktorí majú kus koberca umiestnený v strede miestnosti bez akéhokoľvek ukotvenia a okolo neho "pláva" nábytok a množstvo ďalších vecí. Tento spôsob zariaďovaní je nesprávny! Koberec by mal byť vždy zachytený aspoň o nejakú časti nábytku.

  • Nekupujte výstrelky bez uváženia

Byť módny neznamená, že budete kupovať každú maličkosť, ktorá je momentálne trendy. Ak chcete svoj domov občerstviť niečím zvláštnym, vyberajte uvážlivo a voľte radšej kvalitný a nadčasový dizajn. Tu nezáleží na kvantite, ale na kvalite a osobitosti jednotlivých prvkov...

Čítať viac

AKO SI VHODNE ZVOLIŤ TVRDOSŤ MATRACA

AKO SI VHODNE ZVOLIŤ TVRDOSŤ MATRACA 

Nie len materiál je dôležitý pri výbere správneho matraca, ale aj jeho tvrdosť 

 

Mnohí ľudia nevedia ako vybrať tvrdosť svojho nového matraca. Poväčšine sú ľudia, ktorý preferujú buď tvrdšie spanie alebo naopak veľmi mäkké, ale je to naozaj správne? Rozhodnúť sa iba podľa súčasného pocitu pri skúšaní na predajni nemusí byť tá najoptimálnejšia cesta. Individuálny pocit pohodlia je samozrejme pri výbere podstatný, no treba brať do úvahy aj vašu váhu, výšku a celkové proporcie. V najbližších riadkoch vám poradíme ako na výber matraca, aby váš spánok bol dokonalý! 

 

Väčšina výrobcov matracov ponúka viacero tvrdostí z jedného typu matraca v závislosti na tzn. Body Mass Index – BMI. 

 

Toto číslo tvorí základ pri rozhodovaní o tom, ktorý stupeň tvrdosti matraca je pre nás najoptimálnejší. Výnimky tvoria iba ľudia, ktorí majú vážne zdravotné problémy s chrbticou alebo sú dlhodobo pripútaní na lôžko. V prípade dlhodobo chorých vám ponúkame špeciálne antidekubitné matrace 

 

Ako teda zistím veľmi ľahko svoju hodnotu BMI? 

Svoju vlastnú hmotnosť v kg vydelíme druhou mocninou svojej výšky. Napr. 75kg/ 1,78cm*1,78cm = BMI 23,67

 

Firma Hülsta rozdeľuje svoje matrace podľa čísla BMI na nasledujúce tvrdosti: 

  • SOFT/ Mäkká : BMI menej alebo rovnaké ako 25 
  • MEDIUM/ Stredná : BMI medzi 25-31 FIRM/ 
  • Tvrdá : BMI viacej alebo rovnako ako 31 

 

Zároveň má každý matrac od firmy Hülsta 7 zónové rozloženie hustoty matracov pre ideálnu podporu rozdielnych častí tela. Toto platí pre penové ale aj pružinové matrace. V penových matracoch používa Hülsta iba najkomfortnejšiu HR penu – vysoko elastický, vysoko odolný, originálny materiál studenej peny v celom jadre vyššej hustoty začínajúcej na čísle VW 50 a viac.

 

 

 

Čítať viac

AKO SI SPRÁVNE VYBRAŤ MATRAC

Niekoľko užitočných informácií pre výber toho najvhodnejšieho matraca

Tretinu života prespíme. Celý život delený troma! V ideálnom prípade je trvanie spánku rovnako dlhé ako celý dôchodok. A to už stojí za tú námahu pri výbere toho, na čom to vlastne tu jednu tretinu prespíme.

Zhruba 80% populácie má problémy s chrbticou, 10 až 30% ľudí chrápe, 10%  ľudí zaspáva vďaka tabletkám, 6-8 hodín je odporúčaná dĺžka spánku pre udržanie psychického a fyzického zdravia, 1/4 až 2 litre v priemere vypotíme za noc, cca.4 sny sa nám snívajú kažkú noc, spálime 60 Kal za hodinu, 20x za noc zmeníme pozíciu v spánku - to sú zaujímave fakty, čo sa s nami v priebehu noci deje. Výber vhodného matracu a jeho tvrdosti preto určite stojí za pozornosť.

Najskôr zopár základných jednoduchých tipov:

 

Čítať viac

NAJČASTEJŠIE KOMPLIKÁCIE PRI PLÁNOVANÍ KUCHYNE

Súhrn komplikácií s ktorými sa často stretávame pri plánovaní Vašej kuchyne a ako tomu ľahko predísť.

1/ Úplne najčastejší problém pri návrhu kuchynskej linky nastáva, keď k nám prídete vtedy, keď sa už nedá hýbať s inštaláciami vody, odpadu, plynu či elektriny. Vtedy sa musí návrh prispôsobiť už existujúcej situácii a nie vždy sa potom dajú realizovať všetky Vaše alebo naše nápady a požiadavky, ale musíme spoločne hľadať kompromisy pri návrhu kuchyne.

2/ Druhou najčastejšou komplikáciou, s ktorou sa ako architekti a dizajnéri stretávame pri návrhoch kuchynských liniek, sú nekompletné podklady, ktoré nám poskytujete. Okrem samotného priestoru – pôdorysu so zakreslenými oknami a dverami /aj s kótami/ sú rovnako dôležité aj ďalšie rozmery. Výška stropov, výčnelkov, otvorov, ktoré sa v priestore nachádzajú, rozvody inštalácii – aj umiestnenie elektrických zásuviek, keď už sú spravené. Tiež nezabúdajte, že linka by mala byť primerane osvetlená a dopredu je treba vyriešiť, akým spôsobom a kde budú napájané svietidlá.

3/ Niekedy nie ste úplne rozhodnutí, akú sumu ste ochotní a schopní investovať do kuchynskej linky. Suma sa odvíja nie len od veľkosti kuchyne, ale hlavne od použitých materiálov na dvierka, od vnútorného vybavenia skriniek, elektrospotrebičov a v neposlednej rade od typu pracovnej dosky. Lebo len pri tomto poslednom sa cena v závislosti od materiálov môže líšiť aj o niekoľko 100%. Je fajn, keď si dopredu naštudujete jednotlivé materiály, ktoré je možné použiť pri výrobe kuchyne – budete potom vedieť ľahšie rozoznať, aký je rozdiel medzi napríklad lakovanou kuchynskou linkou a linkou vyrobenou z lesklej fólie. Uľahčí  Vám to rozhodovanie, aké materiály chcete zvoliť pre Vašu kuchyňu a zostane nám spoločne viacej času na najdôležitejšiu časť – na samotný návrh dispozície.  

Viacej o materiáloch a ich rozdielnych vlastnostiach sa dočítate aj v tomto článku.

4/ Veľmi často k nám prídete s obrázkom naozaj veľkej kuchynskej linky a radi by ste ju tak ako ju vidíte na fotke umiestnili do svojho menšieho priestoru. Niekedy aj máte dostatok priestoru ale máte napríklad inak umiestnené okná, dvere, rôzne výklenky a pod. Vtedy nám trvá dlhšie nájsť vhodný koncept, aby sme 100% naplnili Vašu predstavu. Vždy sa však snažíme v rámci možností navrhnúť Vám kuchyňu k Vaše spokojnosti ale zároveň aj k spokojnosti nás dizajnérov. To znamená, že kuchynská linka musí vždy spĺňať aj všetky ergonomické pravidlá, zásady správneho a logického usporiadania spotrebičov a pracovných dosiek, zásuviek, skriniek a pod. Je toho veľmi veľa a preto je treba si na návrh kuchynskej linky vyčleniť čas. Nie sú zriedkavé prípady, keď na kuchynskej linky spolupracujeme s klientom aj pol roka, kým je všetko vyriešené k obojstrannej spokojnosti.  

5/ Často sa tiež stretávame s Vašou požiadavkou na špecifické rozmiestnenie spotrebičov. My, ako dizajnéri a tiež zodpovedné osoby za návrh kuchynskej linky, ktorá Vám bude slúžiť dlhé roky, máme už svoje poznatky, ako by mali jednotlivé pracoviská v rámci pracovnej dosky nadväzovať na seba. Zvlášť u veľkých kuchynských liniek je veľmi nepraktické, keď je napr. chladnička na jednom konci linky a drez na druhom. Vtedy sa Vám vždy snažíme vysvetliť, že aj v tej najdizajnovejšej a najexkluzívnejšej kuchyni sa predsa len bude variť a kuchár určite ocení, keď bude mat všetko po ruke, v nadväznosti jednej práce na druhú.  Ale máme zrealizovnaných aj zopár liniek, ktoré tieto pravidlá nespĺňajú, klienti sú ale spokojení a tým pádom aj my. 

6/ Ďalší dôležitý detail, pre nás ale veľmi významný, je celková dispozícia kuchyne vzhľadom k celému interiéru. Tzn. či a ako nadväzuje na obývaciu časť, aká bude podlaha v kuchyni a aká v obývačke – či už máte nábytok, ktorý bude v rámci kuchyne vytvárať viditeľný celok kúpený a teda je sa mu treba prispôsobiť, alebo či ho len budete vyberať a bude sa prispôsobovať kuchyni - väčšinou sa jedná o jedálenské stoly, stoličky, sedačky, príborníky, komody a pod.

7/ Parapetné dosky – v súčasnej dobe veľmi často využívaný prvok okien hneď nad pracovnou doskou je nádherný detail, ktorý poteší každú gazdinku. Je však naozaj dôležité, aby ste nám už pri prvotnom návrhu dali presný rozmer /výšku od podlahy, šírku a osadenie od stien/. V opačnom prípade, keď sa zistia zmeny až pri samotnom zameraní, predlžuje sa potom následne celá objednávka, pretože kuchyňa sa musí znova prekresliť a upraviť podľa reálnej situácie.

8/ Niektorí z Vás majú v rámci kuchynskej linky aj „stupačky“ , ktoré je treba obložiť sadrokartónom a tu potrebujeme tiež presné rozmery už po obložení.

9/ Pri konečnom zameraní kuchynskej linky z našej strany pred objednávkou, zameriavame detailne aj elektrické zásuvky, ktoré sú medzi hornými a spodnými skrinkami. Tieto zásuvky zvyknú niekedy naši klienti premiestniť aj po zameraní – vtedy môže vzniknúť problém pri osádzaní zadnej zásteny. Všetky dodatočné zmeny, ktoré sa chystáte uskutočniť v rámci priestoru kuchynskej linky po zameraní, konzultujte prosím s nami. Vyhneme sa tak spoločne neželaným prekvapeniam. To isté sa týka aj zmeny výšky obkladov za linkou – pri neodkonzultovanej zmene rozmerov môže dôjsť k porušeniu požiarnych predpisov ohľadom umiestnenia výhrevného telesa /napr. varnej dosky/ a hornými modulmi kuchyne.

10/ To, ako Vám murári vystierkujú steny síce asi neovplyvníte, na osadenie kuchyne to má ale zásadný vplyv. Pri veľmi veľkej disproporcii v rámci jednej steny môže niekedy nastať problém s osadením. Hlavne pri kuchyniach, ktoré sú vsadené presne do priestoru. Všetko sa dá samozrejme vyriešiť, zbytočne sa tým ale predlžuje samotná montáž linky.

11/ Elektrospotrebiče – keď si objednávate kuchynskú linku od nás, vždy Vám vyšpecifikujeme, aké spotrebiče sú vhodné pre daný návrh /nemáme na mysli typ, ale rozmery!/. Niekedy sa nám stáva, že si klient zabezpečí vlastné spotrebiče bez ohľadu na naše odporúčania a spotrebič nie je možné umiestniť do danej kuchynskej linky. Túto službu – odporúčanie spotrebičov a ich rozmerov, Vám poskytujeme pri objednávke kuchyne grátis. Využite ju prosím, predídete tak zbytočným komplikáciám a investíciám navyše.

12/ Digestor – keď je závesný, priestorový a strop je znižovaný sadrokartónom, je veľmi dôležité vedieť rozmer medzi stropom štandardným a sadrokartónom – veľmi často je totiž nutné nechať vyrobiť dodatočnú konštrukciu pod sadrokartón, ktorá bude zaisťovať nosnosť digestora.

Všeobecne, čím viac informácii nám poskytnete, tým rýchlejšie sa spolu prepracujeme k Vášmu vysnívanému interiéru, ktorý Vám bude robiť radosť nie len po dizajnovej ale aj po praktickej stránke.    

 

.

 

 

 

Čítať viac

10 ZÁKLADNÝCH PRAVIDIEL MODERNEJ KUCHYNE

Aj kuchyne idú s dobou! Zhrnuli sme pre Vás 10 základných pravidiel modernej kuchyne.

1. Koncepcia kuchyne

Striktné rozdelenie kuchynských skriniek na vrchné a spodné je už pasé. Dizajnéri sa skôr prikláňajú k variantu nenápadného kuchynského zariadenia. Povrchy dvierok sú často totožné s povrchom nábytkovej zostavy v obývačke. Základom kuchynskej zostavy sa stal ostrovček. Tento neprehliadnuteľný kus dopĺňa už len vstavaný skriňový blok. Ukrýva všetko potrebné na varenie aj stolovanie od spotrebičov po taniere.

2. Posuvné dvierka

Klasickým otváravým dvierkam už odzvonilo. Nahradili ich praktickejšie varianty. Posuvný alebo výklopný mechanizmus zaberie oveľa menej miesta, ľahšie sa otvára. Nové systémy využívajú tiché dotváranie za pomoci bŕzd. Nespochybniteľná prednosť novej koncepcie dvierok je aj ich estetický prínos. Povrchy dvierok nenarúšajú ani madlá.

3. Plochy bez úchytiek

Namiesto úchytiek si zvykáme na dômyselne ukryté úchopy. Často vo forme zadlabaných jamôk na bočných plochách dvierok. Ešte častejšie je však otváranie dvierok za pomoci zatláčacieho mechanizmu. Posledné trendy sa však prikláňajú už iba k posuvným dvierkam. Ľahko kĺžu po koľajničkách aj napriek veľkým rozmerom.

4. Osvetlenie v novej podobe

Žiarivky a čoraz populárnejšie LED diódy sa používajú na miestach, na ktoré sme neboli zvyklí . Pracovnú plochu osvetľujú už aj dná vrchných skriniek alebo celé plochy zásten. Bežné je už aj využívanie LED diód na vytváranie meniacich sa nálad. Nájdeme ich na hranách políc aj na sokloch kuchynských liniek. Farebnosť svetla sa dá meniť aj diaľkovým spínačom.

5. Hygiena je prvoradá

Nové materiály, ktoré sa dostávajú do kuchýň, kladú dôraz práve na hygienu. Do popredia sa dostáva použitie antikoru a kompozitných materiálov. Práve pri nich oceníte maximálnu hygienu. Sú neporézne, nenasiakavé a odolávajú aj látkam, s ktorými pri varení prichádzate neustále do kontaktu /napr. ovocné a zeleninové šťavy/. Navyše kompozitné materiály sa dajú ľubovoľne tvarovať a ponúkajú nekonečné možnosti farebných kombinácii.

6. Za všetkým hľadaj sklo

Doslova hitom sa v posledných rokoch stalo v kuchyni sklo. Najprv na predných plochách spotrebičov, neskôr na zástenách. Teraz už aj pracovné dosky sú zo skla. Z jednofarebných plôch sa prechádza na dokonalú sieťotlač na skle, ktorá je skvelý imitátor. Na ploche vykúzli nielen fantazijné motívy či fotografie, ale aj dokonalý obraz dreviny. Nečudo, že sa preto sklo ujalo aj na predných plochách dvierok kuchýň.

7. Neprehliadnuteľné ostrovčeky

Pri novej koncepcii kuchyne jednoznačne zvíťazili ostrovčeky. Na nich sa pripravuje, umýva, varí aj podáva. Sú stredobodom diania aj pozornosti. Vyžadujú precíznu technickú prípravu - zabezpečenie prívodu a odpadu vody aj prívod elektriny či plynu. Dôležité je aj výškové nastavenie pracoviska.

8. Spotrebiče na nových pozíciach

Spotrebiče sa uchýlili k dvom extrémom. Alebo ich v kuchyni nevidíte vôbec, alebo zapĺňajú voľné plochy zostáv. V prvom prípade sú ucelené zostavy rúry, kávovaru a mikrovlnky ukryté za dverami vstavaných skríň. V druhom sa hrdo prezentujú v rade za sebou v lesklom antikore prípadne farebnom prevedení. Na rozdiel od klasického usporiadania varnej zóny sa nosí individuálny výber dvojplatničiek. Kombinujú sa rozmanité spôsoby prípravy jedál, od grilu až po japonské teppan-yaki.

9. Príroda je v móde

Výber farebnej škály kuchynských povrchov podlieha módnym trendom, tak ako automobily a šaty. To, čo sa však osvedčilo pokračuje ďalej. Zostáva osvedčený trend lesklých povrchov. Tentoraz však nielen v jednom tóne, ale čoraz častejšie v kombinácii s povrchom dreviny. Kým cenovo dostupnejšie lesklé plochy nájdete vo fólii, finančne náročnejší variant je kvalitný lak. Ak chcete byť skutočne in, siahnite po prírodných farbách, alebo si nechajte odborne poradiť v našich štúdiách. Nosí sa sivá aj béžová vo všetkých odtieňoch. Ponuré farby oživí kombinácia so štruktúrou výrazných drevín.

10. Inteligentné kuchyne

Všetko, čo je v kuchyni elektrické, sa dá riadiť a programovať aj na diaľku. V kuchyniach sa udomácňujú dotykové obrazovky aj rôzne druhy moderných prehrávačov a zariadení. Na rad prišli aj inteligentné spotrebiče, ktoré vyhodnocujú stav zásob v chladničke, automatické rúry, ktoré zhodnotia hmotnosť a spôsob príprav jedál. Neváhajte teda pri kúpe kuchyne oboznámiť architekta s vašimi na prvý pohľad zveličenými požiadavkami :-) Každým dňom pre Vás máme prichystané niečo nové.....

Čítať viac

AKO SI SPRÁVNE VYBRAŤ KOŽENÚ SEDAČKU

Zopár základných informácií, ktoré sa Vám zídu pred výberom koženej sedacej súpravy

Už ste sa rozhodli pre koženú sedačku a teraz riešite že akú kožu si to vybrať? Tak, aby ste boli spokojení so sedačkou čo najdlhšie, aby Vám bola koža príjemná, v zime nestudila a v lete ste sa v nej nepotili?

Koža ako poťahový materiál je znakom náklonnosti k prírodným materiálom a ku kvalite. Veľmi ale záleží na tom, aký druh respektive opracovanie kože si pre svoju sedaciu súpravu zvolíte. Na to, aby Vám kožená sedačka vydržala čo najdlhšie a spĺňala všetky vaše predstavy o pohodlí, voľte radšej kvalitné typy kožených poťahov. Tie sú automaticky drahšie a to je aj jeden z ukazovatelov dobrej kvality kože. Druhou je dizajnér, ktorý je Vám schopný vysvetliť rozdiely v opracovaní koží pre už konkrétnu sedačku. 

 

Na čo si teda dávať pozor? 

  • Najlacnejšie kože sú tzv. korigované, pigmentované. Na ich povrchu je nanesená silnejšia vrstva polyuretánovej farby, ktorá ju viac či menej nepriedušne uzavrie a prekryje všetky prírodné "nedostatky". Povrch sa tak stane menej mäkkým a teplým, súčasne však bude veľmi odolným a ľahkým na údržbu. Celkovo sa o tejto koži dá povedať, že prepúšťa len veľmi málo vlhkosti, čo je na jednej strane dobré ako ochrana proti nasiaknutiu nečistôt, no na druhej zapríčiňuje malú priepustnosť potu. Vtedy máte pocit, že sa na sedačke potíte. A keďže je tento typ silno "zalakovaný" je koža pocitovo studená, kedže nepreberá ľahko teplotu okolia. Tieto kože patria k tým najlacnejším koženým sedačkám a ich kúpu si dobre zvážte. Väčšinou ide ruka v ruke lacnejšie prevedenie povrchového materiálu kože a jej vnútornej konštrukcie. Táto koža je vhodná do silno namáhaných priestorov ako sú napr. čakárne, pre firemné a priemyselné využitie, pre tvrdšie jedálenské a barové stoličky a pre domácnosti, kde sa vyskytujú domáci miláčikovia s ostrými pazúrikmi.
  • Ďalší typ úpravy kože je koža tzn. "semianilínová". Tieto materiály sú čiastočne pigmenované a tvoria vhodnú variantu pre tých z Vás, ktorí uprednostňujete ľahkú údržbu pri zachovaní prirodzených kvalitných vlastností kože. Sú to kože, ktoré síce majú povrchovú úpravu, no je riešená tak, aby koža zostala čiastočné pórovitá a tým pádom mohla "dýchať". Táto koža je najčastejšie rezaná zo strednej vrstvy a má korigované niektoré prírodné "chyby" materiálu ako sú jazvičky, vpichy po bodnutí hmyzom a pod. Pri pohľade má rovnomerný farebnú obraz. Cez tenkú pigmentovú vrstvu je ešte dobre rozoznateľná povrchová štruktúra. Koža je menej citlivá ako anilínová a ľahšie sa udržuje. 
  • Najkvalitnejšie ale aj najdrahšie sú kože anilínové. Tieto materiály sú v celej svojej hrúbke sfarbené prírodnými farbivami a na povrchu nie sú nijak alebo iba minimálne upravované. Vďaka tomu si tieto poťahy zachovávajú prírodný vzhľad a vlastnosti. Na tejto koži sú vidno všetky jej "nedostatky" vytvorené behom života zvieraťa, kedže na jej výrobu je používaná iba tá najkvalitnejšia horná vrstva. Tzn. jazvičky, ked sa zviera oškrelo, vpichy po bodnutí hmyzu apod. Takto upravená koža veľmi rýchlo absorbuje teplotu z okolia, čomu napomáha jej prirodzená pórovitosť - nepotíte sa v nej. Jej vlastnosťou je priedušnosť a jedinečný prírodný vzhľad. Vrchná časť tejto kože sa ošetruje iba voskom, ktorý jej dodáva odpudivosť voči vode. Tieto sedačky nie sú vhodné do domácnosti s domácimi zvieratkami a tiež to nie je vhodné "ihrisko" pre malé deti, ktoré po sedačke skáču. Na toto nie je tento kvalitný poťah svojou povrchovou úpravou stavaný.
  • Poddruhom kožených poťahov sú tzv. nubuky, ktoré majú zamatovo zbrúsený povrch a pri anilínovej úprave majú všetky vlastnosti anilínových koží. Na omak je veľmi príjemná a hebká. Poskytuje vynikajúci komfort spojený s ideálnými termoizolačnými vlastnosťmi. Na druhej strane je veľmi citlivá a náročná na údržbu

Celkovo sa dá povedať, že čím kvalitnejšia kožená sedačka, tým drahšia a aj jej vnútorné zloženie bude zväčša odpovedať tejto cenovej úrovni. Treba však rátať aj s náročnejšou údržbou a vyššou citlivosťou materiálu. Za Vašu starostlivosť sa Vám kvalitná sedačka odvďačí krásnou patinou aj po rokoch používania a všetkými výhodami, ktoré kvalitná semianilínová či anilínová koža ponúka. Treba vedieť, že cena poťahu tvorí pri sedačkách až 40% jej ceny. Cena kvalitných koží na svetových trhoch riadi burza a ceny jednotlivých kvalitatívnych druhov sú podobné. Zníženie ceny poťahu a tým aj sedačky sa dá len použitím menej kvalitných surovín. 

 

Väčšina kožených sedačiek, ktoré ponúkame od firmy Willi Schilligpatentovanú povrchovú úpravu "Long live", ktorá zabezpečí ľahšiu údržbu aj semianilínových koží.

Kožené sedačky od firmy Rolf Benz pre značku Hülsta Vám ponúkame v prevedení semianilínovej a anilínovej koži s dôrazom kladeným na prírodné farbenie koží. 

Kožené sedačky firmy Recor,  poskytujú zasa pri vybraných typoch koží predĺženú záruku až 5 rokov na kožené prevedenie. 

A čo klientmi toľkokrát opakovaný dotaz na hrúbku kože? Hrúbka kože v žiadnom prípade neovplyvňuje hodnotu kože. Je to marketingový ťah. Surová koža starého býka môže dosahovať až 8mm. Procesom spracovania sa táto hrúbka štiepi na niekoľko vrstiev. Na nábytkárské účely sa používajú usne o hrúbke 0,8 až 2 mm. Táto hrúbka je pri kvalitnom spracovaní dostatočná a nezávisí od kvality či je hrubá 0,8mm alebo 2mm. Hrúbka kože sa volí v závislosti od tvaru modelu sedačky. Veľké , neprešité plochy pri dizajnovom nábytku si vyžadujú hrubšiu kožu. Na druhej strane modely klasickejších tvarov s riasením a prešívaním budú lepšie vyzerať v tenších kožách. 

 

 

 

Čítať viac

AKO VHODNE ZARIADIŤ BÝVANIE PRE SINGLE

Utulný solo bytík, ktorý však víta návštevy a nepôsobí osamelo? Poradíme Vám ako na to...

Podľa najnovšej štúdie sú vraj sólisti čoraz zdravší a aj šťastnejší ako tí, čo žijú v páre. Dnes je už prekonaný názor, že musíme všetci zakotviť v manželskom prístave a aj to vplýva na väčší pocit spokojnosti single jednotlivcov. Ako ešte zvýšiť túto pohodu prostredníctvom nábytku? Napríklad tak, že si nekúpite taký nábytok, ktorý vyvoláva pocit osamelosti. Ak nemáte hostí každý deň, mohli by ste sa cítiť v sedacej súprave pre osem ľudí trochu osamelo. To isté platí pre jedálenský stôl - pre byty nezadaných odporúčame vysúvacie varianty, alebo jednoducho nastaviteľné malé konferenčné stolíky, ktoré jednoduchým posunom premeníte na jedálenský stôl. Praktické sú aj stohovateľné stoličky, aby ste v prípade návštevy mohli svojich hostí pohodlne usadiť. 

Na druhej strane by sa mali tí, ktorí nechcú ostať celý život single, vyhnúť aj opačnému extrému. Posteľ šírky 90cm, jedna jedálenská stolička, jedno kreslo pred telkou, preplnené skrine a sólo kuchyna s dvojplatničkou, to všetko môže prípadného partnera odradiť. Sólisti, ktorí nechcú ostať sami, by preto mali vyhradiť nejaké miesto aj prípadnému potencionálnemu novému partnerovi - veľká posteĺ, zopár prázdnych poličiek v skrini, pohodlná dvojsedačka.... Skvelé sú aj pohovky na každodenné spanie, ktoré Vám ušetria priestor. Rozkladacie kreslá v prípade návštevy alebo variabilné sedacie súpravy. To všetko Vám ponúkame v našom sortimente nábytku.

Čítať viac

NA ČO SI DÁVAŤ POZOR PRI VÝBERE SEDAČKY?

NA ČO SI DÁVAŤ POZOR PRI VÝBERE SEDAČKY? 

Ako sa vyhnúť častým chybám pri objednávke a dodaní sedačky. 

O tom, či budete mať sedačku koženú či látkovú má väčšina z Vás už pri výbere jasnú predstavu. O tom, akú kožu si vybrať pre ten Váš konkrétny model, sa môžete dočítať aj v našom BLOGU : Ako si správne vybrať koženú sedačku . 

 

  • Pri sedačke látkovej hrá dôležitú rolu, kto bude sedačku používať - dospelí, deti, domáce zvieratá? Podľa toho odporúčame buď tkané či netkané textílie a tiež typ povrchovej úpravy látky
  • Veľa našich látok má špeciálne, nie iba teflonové, úpravy už jednotlivých vlákien, ktoré odpudzujú špinu a tekutiny a sedačka stačí iba poutierať vlhkou handričkou 
  • Kože výrobcu Willi Schillig majú špeciálnu patentovanú úpravu LONG LIVE, ktorá zaručuje ľahšiu údržbu týchto nádherných materiálov 
  • Použité látky majú impregnáciu Q2 od firmy Rolredr. Je to pokročilejšia technológia oproti teflónovej, kde je prevedený iba nástrek. Pri tejto technológií je separátne ošetrené každé vlákno látky a tým pádom sa špina nevpije do vlákien, ale zostáva okolo nich a dá sa ľahko vysušiť alebo očistiť handričkou. Pre ďalšie čistenie a odstraňovaní flakov zo sedačiek si prosím prečítajte náš BLOG: Údržba sedačiek kožených a látkových. 

 

Sedačku už máte skoro vybranú, látka zvolená, rozmery plus mínus vyriešené. Vyzerá to, že je to všetko. Pred samotnou objednávkou si prosím ešte preverte nasledujúce

 

Vzhľadom k našim dlhoročným skúsenostiam by sme si Vás predsa len dovolili upozorniť na niektoré skutočnosti: 

  • Zmestí sa Vám Vami vybraný rozmer do všetkých dverí, ktoré musí sedačka k Vám domov absolvovať? Niektoré interiéry majú upravované zárubne tak, že na starú kovovú majú namontovanú zárubňu novú, celková šírka stavebného otvoru je ale často 70 cm a menej. Priemerný rozmer hĺbky sedačka je 100 cm až 120 cm. Jedna z možností, ako dostať sedačku dovnútra je demontovať nožičky, pokiaľ sú už namontované. Ďalšia možnosť je rozložiť sedačku na menšie časti - keď sme s tým ale dopredu rátali a sedačku vyskladali z menších dielov. Viacero menších častí možno vychádza finančne o trocha drahšie, ušetrí Vám to ale problémy s dopravou na miesto. Ďalší z problematických častí sú úzke vstupné chodbičky, kde sa so sedačkou treba otočiť, aby sa dala preniesť do ďalšej miestnosti.

 

  • Ozaj si trúfate na vlastnú dopravu a vynášku? Väčšina našich sedačiek, ktorých výrobcov pre Vás starostlivo vyberáme, má pevnú konštrukciu z masívného tvrdého dreva. Tomu zodpovedá aj ich váha. Nie je výnimkou, že naše sedačky vážia aj 80kg. Myslite na to prosím pred tým, ako sa rozhodnete, či si dopravu a vynášku objednáte u nás alebo vyriešite svojpomocne

 

 

Čítať viac
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Titulok
Plná (Desktop) verzia