Materiály a starostlivosť

 
 
 
Úvod > Materiály a starostlivosť
 
Materiály a starostlivosť

Návody na údržbu rôznych materiálov, ich vlastnosti a výhody ale aj prípadné nevýhody. To všetko sa dočítate v tejto sekcií blogu.

 
 

HÜLSTA - Nábytok s certifikátom modrého anjela

Výberom certifikovaného nábytku môžete výrazne ovplyvniť zdravé prostredie Vášho bývania

 • Zdravý vzduch môžete minimálne v priestore, kde so svojou rodinou trávite vyše jednu tretinu Vášho života, ovplyvniť Vy svojim výberom
 • Všetky naše produkty majú certifikáty zdravotnej nezávadnosti a vždy kladieme dôraz na 100% zdravotne nezávadnú výrobu v rámci Európy
 • Nemecký výrobca  Hülsta má jedinečný certifikát Modrého anjela
 • Pri výrobe tohto nábytku sa používajú nie len ekologické postupy, ale je kladený aj veľký dôraz na výber jednotlivých prírodných materiálov, tak aby nedochádzalo k poškodzovaniu prírodného prostredia
 • Všetky materiály použité pri výrobe nábytku Hülsta majú o 80% nižšie koncentrácie škodlivín, ako je najnižšia povolená norma EU
 • To sa netýka iba samotného nábytku. Znamená to, že všetky materiály od dyhy, dreva, lepidiel, lakov a pod. si vyvíja a upravuje Hülsta sama, podľa vlastných noriem, ktoré sú pravidelne skúšané nezávislými skúšobňami v Nemecku
 • Na úpravu povrchových materiálov je použitý patentovaný systém, ktorý neupcháva póry dreva, ale zároveň nedovoľuje akejkoľvek tekutine či čistiacemu prostriedku bežne používanému v domácnosti poškodiť jeho povrch
 • Je to skrátka nábytok, z ktorého budete mať radosť aj po dvadsiatich rokoch a stále bude vyzerať ako nový. Nehovoriac o nadčasovom dizajne :-)

 


 

 

Čítať viac

Návod na údržbu materiálu Lapitec

Zásady pre použitie a údržbu:

 • Materiál je možné ošetrovať voľne predajnými nekoncentrovanými mydlovými prostriedkami. Dôsledne dodržiavajte návod na použitie na výrobkoch doporučených výrobcov!
   
 • Na čistenie dosky nepoužívajte oceľovú drôtenku.
   
 • Pri pokvapkaní kvapalinami /káva, čaj, šťava z ovocia a zeleniny, krv a pod./ je vhodné ich čo najskôr odstrániť.
   
 • Pri manipulácii s riadom a ďalšími predmetmi z kovu buďte opatrní - aj najtvrdší kameň sa môže neprimeraným úderom poškodiť.
   
 • Pre udržanie dlhodobého lesku nie je vhodné krájať potraviny či iné výrobky priamo na pracovnej doske.
   
 • Pri úprave mäsa priamo na pracovnej doske nie je vhodné používať kovový tĺčik.
   
 • Nevystavujte tento materiál priamemu ohňu ani na neho neodkladajte horúce predmety. Príležitostne a nie na dlhý čas sa dajú na dosku pokladať nádoby do 120 C, je však vhodnejšie použiť podložku.

Ako a čím presnejšie umývať ten ktorý druh nečistoty sa dozviete z pdf súboru po kliknuť na obrázok. 

Kliknite na obrázok pre otvorenie pdf súboru.

Čítať viac

Návod na údržbu kuchynského a bytového nábytku Hanák

Niekoľko základných bodov pre starostlivosť o nábytok výrobcu Hanák.

 • Nábytok chráňte pred priamym slnečným žiarením, nadmernou vlhkosťou a suchom, vysokými teplotami a koncentrovanými chemikáliami (vrátanie čistiacich prostriedkov).
   
 • Nábytok čistíme jemnou handričkou a vlažnou vodou. Pri silnom znečistení použijeme saponátový roztok (jar a pod.). Po umytí poutierajte plochy dosucha antistatickou handričkou. Použité čistiace prostriedky nesmú v žiadnom prípade obsahovať agresívne alebo abrazívne (brusné) zložky. Nesmú sa používať napr. Cif, Ava, Ajax a pod.
   
 • Nábytok v prevedení dyha a masív – nakoľko sa jedná o prírodný materiál treba dávať zvýšený pozor pri čistení dvierok, aby nedošlo k zatečeniu vody do profilov dvierok. Očistený povrch následne ošetríme príslušným prostriedkom na to určeným (Pronto, Colormat a pod.)
   
 • Nábytok v prevedení termofólia – Nepoužívajte zafarbené čistiace prostriedky, ich farba môže na fólii zanechať stopy. Parné či vodné vysokotlakové čistenie nie je vhodné na fóliové povrchy. Tieto povrchy tiež nie su odolné voči organickým rozpúštadlám, ako sú riedidlá, odlakovače či koncentrovaný alkohol.
   
 • Škvrny nenechávajte zaschnúť! Ich odstránanie je potom oveľa komplikovanejšie.
   
 • Pracovné dosky značky Hanák – povrch pracovných dosiek ošetrujeme rovnakým spôsobom ako predné plochy.
   
 • Drezy a spotrebiče – ošetrujeme podľa pokynov výrobcu alebo dovozcu.

 

 

 

Čítať viac

Návod na údržbu kameňa Technistone

Materiál Technistone spĺňa požiadavky akosti stanovené príslušnými technickými normami. Výborné mechanicko - fyzikálne vlastnosti, chemická odolnosť a nízka nasiakavosť vyhovujú najprísnejším hygienickým podmienkam. Aj napriek tomu je treba dbať na ošetrovanie a údržbu.

Materiál Technistone použitý napr. pre kuchynské dosky sa udržuje bežnými neabrazívnymi kuchynskými čistiacimi prostriedkami. Dlhšie časové pôsobeniu agresívnych čistidiel môže narušiť povrch výrobku. Povrch výrobku (najmä pri leštenej povrchovej úprave) dlhodobo neodoláva pôsobeniu silných alkálií (NaOH, KOH ...) a ani krátkodobo neodoláva kyseline fluorovodíkovej (HF). Tieto chemikálie sú obsiahnuté v niektorých čistiacich prostriedkoch, ktoré sú na trhu dostupné. Preto je dôležité používať pre čistenie plôch len výrobky vhodné pre čistenie technického (konglomerovaného) kameňa, ktoré nemusia byť totožné s čistiacimi prostriedkami na prírodné granity, či keramiku.

Hlavné zásady pre použitie a údržbu materiálu

 • K dlhodobému udržaniu lesku materiálu nie je vhodné krájať pravidelne potraviny či iné výrobky priamo na pracovnej doske.
   
 • Zvýšenú opatrnosť dbajte pri používaní špeciálnych nožov a ostrých predmetov (nože na steaky, grilovacie ihly a hrotmi, apod.)
   
 • Pre odkladanie horúcich predmetov je odporúčané použiť izolačné podložky.
   
 • Rozpálené liatinové / nerezové riady, cigaretové ohorky, lampy, a pod. môžu spôsobiť značné škody materiálu
   
 • Pri manipulácii s riadom a ďalšími predmetmi z kovu dbajte na zvýšenú opatrnosť, obzvlášť potom na hranách alebo rohoch dosky (aj najtvrdší kameň sa môže neprimeraným úderom poškodiť).
   
 • Pri postriekaní kvapalinami (káva, čaj, olej, šťavy z ovocia a zeleniny, krv, prostriedky na čistenie kuchynských spotrebičov atď.) Je potrebné nenechať pôsobiť tieto látky dlhodobo a čo najskôr ich odstrániť vodou, prípadne použiť niektorý z odporúčaných čistiacich prostriedkov.
   
 • Vyvarujte sa použitiu čistiacich prostriedkov obsahujúce kyselinu chlorovodíkovú a fosforečnú, hydroxid sodný, peroxid vodíka a iné čistiace prísady, spôsobujú nenávratné zmeny v farebnosti materiálu (Savo, čističe odpadov, plesní, mastnoty a vodného kameňa, apod.).
   
 • Materiál možno ošetrovať voľnopredajnými nekoncentrovanými umývacími prostriedkami, pre častejšiu údržbu a čistenie však odporúčame použiť výrobkov firiem: Technistone as (TS Pomarančový čistič), Fila, Bellinzona, HG International, Moeller Chémia, Lithofin, Akemi, Lasselsberger, Tenax, atď.
   
 • Na trhu sú dostupné aj špeciálne prostriedky určené na zvýšenie ochrany proti škvrnám (impregnácia, rôzne prípravky s obsahom voskov), ktoré Vám uľahčia bežnú údržbu v domácnosti. Technistone odporúča zo svojich produktov TS Protection.
   
 • Pri použití odporúčaných čistiacich prostriedkov je potrebné rešpektovať a dodržiavať príslušné odporúčania výrobcov týkajúce sa použitia. Po použití čistiacich prostriedkov je vždy nutné čistiaci prostriedok a uvoľnenú nečistotu z povrchu výrobku starostlivo odstrániť a povrch dôkladne umyť čistou vodou.
Čítať viac

Návody na údržbu nábytku Hülsta a Hülsta Now!

Ako správne udržiavať Hulsta nábytok aby Vám dlho slúžil vo výbornej forme.

Nezávisle od materiálu (vysoký lesk, dyha, plast, fólia) nepoužívajte žiadne agresívne, abrazívne čistiace prostriedky ani prostriedky obsahujúce ocot a kyseliny, alkohol, rozpúšťadlá, vosky a nábytkové politury. Všetky plochy ošetrujte iba jemne navlhčenou handričkou (prípadne jemným mydlovým roztokomň a utrite do sucha antistatickou handričkou. Dyhované časti utierajte iba suchou handričkou, prípadne prostriedkami výhradne určenými na drevený dyhovaný nábytok. V žiadnom prípade nepoužívajte čistenie vodnou parou!

Nábytok Hülsta Now! v prevedení „vysoký lesk" je dosiahnutý špeciálnou úpravou povrchu a vyznačuje sa vysokým leskom, odolnosťou proti poškrabaniu, svetlostálosťou. Toho sa dosahuje nánosom skloakrylovej vrstvy priamo na drevený základ. Vonkajšie plochy a hrany tohto nábytku sú počas prepravy chránené ochrannou fóliou. Po odstránení fólie je povrch citlivý. Pôsobením vzdušnej vlhkosti sa povrch vytvrdzuje. To môže trvať až 3 dni. Aby sa predišlo poškodeniu nábytku počas tejto doby, odporúčame ihneď po odstránení fólie pretrieť všetky tieto plochy vlhkou jemnou handričkou namočenou v slabom mydlovom roztoku a nábytok následne poutierať do sucha.

Jemné škrabance sa dajú vyrovnať pomocou „ Quixx Repair System", ktorý je možno objednať u nás v obchode.

 • Dyha - ošetrovanie:

Pravidelná starostlivosť: na pravidelné odstraňovanie prachu používajte mäkkú vlhkú handričku.

Silnejšie znečistenie
Znečistenia a mastné fľaky sa najlepšie vyčistia mäkkou handričkou, na ktorú dáte neriedený jemný ošetrovací prostriedok napr. Poliboy Professional /alebo neutrálne mydlo/. Odporúča sa pracovať s vlhkou handričkou po celej ploche bez pritláčania a na záver utrieť dosucha. Atramentové fľaky, fľaky z ovocia sa musia okamžite odstrániť , inak natrvalo zostávajú na povrchu. Z tohto dôvodu by sa malo zabrániť používaniu intenzívnych farebných prostriedkov v blízkosti dyhovaného nábytku /napr. Atramentové perá alebo farby do pečiatok /
Slnečné svetlo
Dyhovaný nábytok je prírodný produkt a reaguje preto na slnečné žiarenie. Najmä v prvých mesiacoch sa odporúča častejšie presúvať dekorácie, ak ich máme umiestnené na nábytku . Takže prirodzená jemná zmena dreva na celej ploche je rovnomerná. Nezostanú žiadne svetlé alebo tmavé fľaky.

Pôsobenie tepla na nábytok
Vysoké teploty môžu viesť k zmenám na povrchu dyhovaného nábytku. Používajte preto podšálky a podložky pri pokladaní horúcich nápojov na nábytok ..
Tekutiny
Vyliate tekutiny, kyslasté ovocné šťavy a alkoholické nápoje treba ihneď ľahkými dotykmi osušiť , nenechať vsať do povrchu. Používajte vždy podšálky, podložky pod poháre atd.. Pri drevených povrchoch s otvorenými pórmi /napr. Dub a orech/sú póry len čiastočne zalakované a tým pádom aj oveľa citlivejšie.

 • Masív - ošetrovanie:

Pravidelná starostlivosť:
Na pravidelné odstraňovanie prachu používajte mäkkú suchú handričku. Povrchy s uzavretými pórmi (napr. javor, buk) môžete čistiť s mierne teplou vodou, do ktorej pridáte trochu neutrálneho mydla. Povrchy s otvorenými pórmi (napr. dub, orech) sa môžu ošetrovať len s jemne vlhkou handričkou. Po očistení povrchov z masívneho dreva ich utrite dosucha s mäkkou suchou handričkou.

Silnejšie znečistenie
Znečistenia a mastné fľaky sa najlepšie vyčistia mäkkou handričkou, na ktorú dáte neriedený jemný ošetrovací prostriedok (napr. Poliboy Professional). Odporúča sa pracovať s vlhkou handričkou celoplošne bez pritláčania a na záver utrieť dosucha. Atramentové fľaky, fľaky z ovocia sa musia okamžite odstrániť, inak sa natrvalo vsajú do povrchu. Z tohto dôvodu by sa malo zabrániť používaniu intenzívnych farebných prostriedkov v blízkosti nábytku z masívneho dreva /napr. Atramentové perá alebo farby do pečiatok /
Slnečné svetlo
Všetky druhy masívneho dreva sú prírodné produkty a reagujú preto na slnečné žiarenie. Najmä v prvých mesiacoch sa odporúča častejšie presúvať dekorácie, ak ich máme umiestnené na nábytku. Takže prirodzená jemná zmena dreva na celej ploche je rovnomerná. Nezostanú žiadne svetlé alebo tmavé fľaky. Pokiaľ je sfarbenie drevených častí rovnomerné, nie je často vôbec vnímané, pretože ľudia s nábytkom žijú a nemajú možnosť porovnania s pôvodným sfarbením. Táto farebná zmena dreva vzniká aj napriek použitiu špeciálnych lakov používaných firmou Hanák a Hülsta, nedá sa jej úplne zabrániť a je charakteristická pri použití pravého dreva

Teplota v miestnosti
Optimálna klíma pre nábytok z masívneho dreva je teplota medzi 19 stup. a 22 stupňov. Vlhkosť a odporúča od 45% do 55%.

Tekutiny
Vyliate tekutiny, kyslasté ovocné šťavy a alkoholické nápoje treba ihneď ľahkými dotykmi osušiť, nenechať vsať do povrchu. Používajte vždy podšálky, podložky pod poháre atd. Pri drevených povrchoch s otvorenými pórmi (napr. dub a orech) sú póry len čiastočne zalakované a tým pádom aj oveľa citlivejšie.

 • Ošetrovanie látkových a kožených stoličiek:

Hülsta používa výhradne tkanivá známych výrobcov, ktoré sú testované v Inštitúte pre testovanie kvality značkových vlákien, ako sú Dralon, Orlon, alebo Da cron.

Dizajn, funkcia a kvalita musia byť v dokonalej rovnováhe, poťahové látky sú viac ako len textilnou povrchovou úpravou, sú kusom nábytku. Povrchy sú odolné a trvanlivé, ale tiež vizuálne príťažlivé a pohodlné pri dennom používaní.

Aby ste dlhodobo zachovali kvalitatívnu hodnotu poťahových látok, treba dodržiavať správnu starostlivosť a čistenie. Ako u všetkých textilných výrobkov dennej potreby je treba starostlivo odstrániť prach a zabrániť, aby nedošlo k príliš intenzívnemu znečisteniu, kedy by čistenie už mohlo byť obtiažne. Nábytok je potrebné chrániť pred priamym slnečným žiarením ako aj pred silným priamym halogénovým svetlom, aby sa nezmenili farby čalúneného nábytku. V prípade, že je vzduch v miestnosti príliš suchý, prírodné vlákna môžu byť krehké, preto je potrebné dbať o vyváženú vnútornú klímu.

Typickou vlastnosťou látky Soft grip je hodvábny elegantný lesk a brilantná súhra farieb. Použitím lesklých nití tvorí sa tvorí na povrchu látky živé tieňovanie. Látka má veľmi dobrú absorpciu vlhkosti a je príjemná pri dotyku s pokožkou.

Najmä na začiatku používania sa môže na látke tvoriť mäkké páperie na povrchu tkaniny,ktoré vyplýva zo sypkého zloženia ľanových vlákien. Nie je to však opotrebovanie alebo poškodenie priadze. Pozor je treba dávať na škvrny od farbiacich textílií, ako sú džínsovina, ktorá ,,púšťa farbu“, a taktiež na zaháknutie látky zipsmi alebo cvokmi na vreckách nohavíc.

Mikrovlákna a Velúr

Poťahové látky z mikrovlákna (ako Alcantara, Dynamica, Prima) sú pletené z umelých vlákien, preto je mimoriadne ľahké ich čistiť. Velúrové látky sa skladajú z rôznych druhov vlákien ako sú syntetické, mohér, vlna, viskóza, bavlna alebo hodváb dohromady. Tiež sa dajú dobre čistiť, ale sú citlivejšie na vlhkosť.

Väčšinou stačí oba typy látky vyčistiť jemným stieraním handričkou. Suchý šampón je veľmi dobrý prostriedok, aby sa zabránilo prenikaniu vlhkosti do výplňového materiálu. Aby sa zabránilo nadmernej vlhkosti vlasových tkanín, používajte iba suchú penu aplikovanú na tkaniny. Znečistený diel tkaniny oplachujte s čo najmenšou vlhkosťou,  prečešte mäkkou kefou na šaty v smere tkaniva NAP čiary.

Pred čistením je potrebné vždy odstrániť jemným vysávaním prach. V zásade sa dajú škvrny odstrániť čistiacimi prostriedkami na čalúnenie. Vhodné je odskúšať čistiaci prostriedok na malom kúsku látky na skrytom mieste, aby sa zistilo, ako látka reaguje.

Po ošetrení škvŕn je vhodné utrieť povrch suchou bielou handrou. Nechať úplne uschnúť pred ďalším použitím.

Vo vode rozpustné škvrny: káva, čaj, liehoviny, pivo, kola, ovocné džúsy očistiť tak rýchlo, ako je to možné vlažnou vodou prípadne  vodou s čistiacim prostriedkom.

Škvrny od mlieka, kávy, kakaa, od pera, rúžu, majonézy, smotany, omáčky, polievky, atramentu vlažnou šampónovou vodou, ak nezmiznú, po uschnutí použiť alkoholový alebo benzínový čistič škvŕn.

Krv, vajcia, moč, výkaly – čistiť iba studenou vodou, horúca voda by mohla vytvoriť proteínovú zrazeninu. Ak je potrebné, následne použiť čistič a vodu.

Vo vode nerozpustné škvrny, ako napr. vosk zo sviečky – nepoužívajte žehličku na odstránenie. Intenzívne teplo by mohlo poškodiť tkaninu aj fixačný materiál. V prípade, vosku, žuvačky a pod. je potrebné použiť zmrazovací spray a postupovať podľa pokynov výrobcu – opatrne opakovane zaobchádzať so zvyškami vosku a dočistiť benzínom. Rovnako pri znečistení maslom, voskom na podlahy, lakom – farbou, živicou, uhlíkom, olejom – použiť čistič na báze rozpúšťadiel, ako je benzín, alkohol alebo komerčne dostupný rozpúšťač škvŕn. Hrdzu a zaschnutú krv je možne prečistiť bielym plátnom namočeným v roztoku kyseliny citrónovej (100ml studenej vody / 1 lyžica  kyseliny citrónovej) od okrajov škvrny do stredu.

Želáme Vám veľa spokojnosti pri používaní nábytku!

 

 

Čítať viac

Návod na údržbu čalúneného nábytku

Návody na údržbu a čistenie sedacích súprav v látke a koži

Všeobecné pokyny

Sedacie súpravy chráňte pred:

 • priamym slnečným žiarením - drevené časti vyzrievajú a poťahy môžu časom blednúť
 • vysokou vzdušnou vlhkosťou
 • nadmerným suchom - sálavým teplom a vysokými teplotami
 • koncentrovanými chemikáliami /vrátanie rôznych čistiacich prostriedkov/

Poťahové látky sú citlivé na poškodenie ostrými predmetmi a na oder hlavne na hranách nábytku. Zvýšenú pozornosť preto venujte pri presúvaní nábytku. Výrobok by ste mali prenášať nie posúvať po podlahe. Nepoužívajte mokré čistenie - voda vsiakne do čalúnenia!

1. Sedacie súpravy v prevedení látka

Prach odstraňujeme vysávaním , jemnou kefou alebo suchou špongiou. Čalúnený nábytok nevyklepávajte rôznymi predmetmi. Čerstvé fľaky čistíme vlhkou handričkou, vlažnou vodou prípadne jemným saponátovým roztokom. Pri čistení sa nesmie látka premočiť!! Plyšové poťahy sa nesmú drhnúť . Na údržbu sedačiek v žiadnom prípade nepoužívajte agresívne, abrazívne čistiace / napr. Cif, toluén, lieh, acetón, žieraviny apod./ Používajte iba postupy a prostriedky odporúčané výrobcom .

Ako závadu nehodnotíme prirodzené natiahnutie čalúnenia sedacej súpravy spôsobeného bežným používaním .

Fľaky spôsobené krvou, vajíčkom, močom či výkalmi očistíme studenou vodou prípadne použijeme jemný mydlový roztok. Nepoužívať teplú vodu!!

Fľaky spôsobené tekutinami nenechajte vyschnúť, ale ihneď ich vysušte, prípadne dočistíte jemnou handričkou namočenou v mydlovom roztoku.

Fľaky spôsobené voskom nikdy nežehlite!! Pokiaľ je to možné vosk po zaschnutí vylúpajte, prípadne dočistíte špeciálnym technickým benzínom určeným na látky. Pri velúre hrozí poškodenie hornej vrstvy.

Hrdzu a zaschnutú krv môžete skúsiť vyčistiť citrónovým roztokom /1 pol. lyžica citr. šťavy a 100ml studenej vody/ bielou! handričkou opatrne čistiť smerom od krajov do stredu .

Tieto spôsoby odstraňovania fľakov sú iba odporúčania, výrobca ani predajca nepreberá zodpovednosť za prípadné vzniknuté škody.

Pre uľahčenie starostlivosti o sedaciu súpravu si môžete zvoliť poťahovú látku AquaClean, ktorú používa výrobca Belform. Vo videu si môžete pozrieť vlastnosti látky a jednoduchosť čistenia prípadných fľakov napríklad od vína či kávy.

 

2. Sedacie súpravy kožené

Na pravidelné ošetrovanie používajte jemnú antistatickú utierku. Túto je možno navlhčiť čistou vodou. V každom prípade potom sedačku poutierajte dosucha. Pri silnejšom znečistení môže byť použitý aj čistiaci prostriedok určený k ošetrovaniu kože pre sedacie súpravy. V žiadnom prípade nepoužívajte prostriedky určené na koženú obuv, terpentíny a prostriedky na odstraňovanie fľakov. Pri fľakoch spôsobených tekutinami je treba tieto ihneď vysušiť jemnou handričkou alebo papierovou utierkou - nedrhnúť! Potom dočistiť špeciálnymi prostriedkami určenými na kožu. Pri fľakoch spôsobených jedlom alebo tukmi očistíme sedačku jemnou handričkou namočenou v mydlovom roztoku. Nepremočiť!! Keď ostanú prípadne nejaké menšie mastné fľaky , tieto už ďalej nečistíme - postupne sa absorbujú do kože.

Vážený zákazník, čalúnený nábytok má vždy v závislosti od modelu a prevedenia vlastnosti, ktoré sú typické alebo podmienené daným modelom a prejavia sa jeho používaním. Týmto sme Vám ako doplňujúci servis prichystali tieto informácie. Želáme Vám veľa radosti pri používaní Vášho čalúneného nábytku.

V dnešnej dobe modernej a priemyselnej výroby rozlišujeme dva základné druhy čalúnenia: pevné a ležérne.

- pevné čalúnenie: pri tomto čalúnení je poťah pevne napnutý a spojený s epedami. Takto sa zabráni tomu, aby vznikalo pri používaní nadmerné nariasenie. Vo väčšine prípadov sa nariasenie/pokrčenie/ , ktoré vzniklo pri sedení, vystrie. Ale ani tu sa nedá - podľa druhu poťahu látka/koža vylúčiť, že sa s narastajúcou dobou používania objaví aj keď iba mierne zriasenie. V tejto sedačke budete sedieť pevne, neklesnete tak hlboko. Výhody tejto čalúnickej techniky sú : používaním sa celkový vzhľad takmer nemení, čalúnenie je veľmi pevné, nábytok pôsobí ušľachtilým dojmom

- ležérne čalúnenie: rozpoznáme ho podľa jeho mäkkosti a priliehavosti. Hovoríme o čalúnení, ktoré sa prispôsobí telu. Z tohto dôvodu nie je poťah a jemné čalúnenie / rúno, páperové vankúše/ úplne tesne spojené s podkladom, ale je volne položené a s čalúnením je spojené na vonkajších stranách alebo prešívaniach. Keď sa zaťaží, vytvorí sa priehlbinka. Toto prehĺbenie sa musí vyrovnať poťahom. Ak by bol poťah na čalúnení pevne pripevnený, hrozilo by, že sa poťah alebo stehy roztrhnú. V tomto prípade hovoríme o konštruktívnom nariasení. Ďalším druhom nariasenia je riasenie podmienené samotným modelom". Pri výrobe sedačky sa vedome vystrihne väčší poťah, aby sa takéto modely ešte zvýraznili, používame pri niektorých vankúše s páperím alebo valčeky naplnené penovou hmotou. Tieto sa obzvlášť dobre prispôsobia telu a dodatočne tak podčiarknu ležérny charakter sedačky. UPOZORNENIE: nové sedačky nevykazujú žiadne alebo iba malé nariasenie. Toto vzniká až pri používaní sedačky.

Ak porovnáme vzájomne tieto dva druhy čalúnenia - voľné a pevné- mohol by laik nadobudnúť presvedčenia že ide o chybné spracovanie , lebo sa práve na začiatku používania opticky mení. Toto však nie je závada kvality, ale je to spôsobené technikou čalúnenia a vzhľadom na model ide o želané a potrebné riasenie.

A ešte niečo: aby sme dosiahli rovnomerného riasenie, dovoľujeme si Vám poradiť, aby ste všetky časti čalúnenia používali rovnomerne. Jednostranným používaním vznikne rôzne nariasenie.

Čítať viac

Návod na ošetrovanie a údržbu kameňa Zodiaq

Niekoľko základných zásad pri používaní a čistení plôch z materiálu Zodiaq.

Povrchy DuPontTM Zodiaq® sú nenáročné na údržbu. Kombináciou kryštálov z prírodného kremeňa a polymérov odolných proti škvrnám vznikol hladký a neporézny leštený alebo veľmi jemný povrch. Vďaka svojmu výnimočnému zloženiu z kryštálov kremeňa sa vzhľad povrchu materiálu Zodiaq® môže nepatrne odlišovať v rovnomernosti farby, ako to býva aj u ďalších výrobkov z prírodného kameňa. 

 

Bežné škvrny vznikajúce v domácnosti pri rozliatí – napr. od vína, octu, čaju, kávy, citrónovej šťavy, sódy, ovocia, zeleninovej šťavy, olivového oleja či mastnoty – sa dajú jednoducho odstrániť a súčasne navrátiť povrchu jeho pôvodný vzhľad.

Niektoré farby materiálu Zodiaq®, ako napr. farebná séria „Concrete Block" (betónový kváder) s matnou či veľmi hladkou povrchovou úpravou, sú citlivejšie na mastnotu a obtlačky prstov a pri pravidelnom čistení môžu vyžadovať zvláštnu starostlivosť.

Kremeň je v prírode jedným z najtvrdších materiálov. Máte teda isté, že váš povrch z materiálu Zodiaq® nebude možné jednoducho poškrabať či vyštiepiť. I tak je ale nutné používať pri krájaní doštičku.

Materiálu Zodiaq® nevadí časovo obmedzený kontakt s bežnými kuchynskými teplotami, ktoré vydávajú hrnce, panvice a horúce jedlá. Aby ste si udržali jeho prirodzenú krásu, neodkladajte horúce hrnce či pekáče priamo na plochu z tohto materiálu, ale radšej použite trojnožku pod horúci riad.

 • Pravidelné čistenie

Leštené / lesklé plochy: I keď je materiál Zodiaq® odolný voči vytváraniu trvalých škvŕn pri kontakte s bežne používanými tekutinami v domácnosti, ako je víno, ocot, čaj, káva, citrónová šťava, sóda alebo ovocie, zelenina, olivový olej a mastnota, odporúčame utrieť rozliate miesta a šťavu z potravín čo najskôr. Majte na pamäti, že je vždy jednoduchšie utrieť niečo rozliate, než sa potom trápiť so zaschnutou škvrnou. Pri dennom čistení vašich povrchov z kremeňa Zodiaq® používajte vlhkú utierku a v prípade potreby malé množstvo nebieliaceho a neabrazívneho tekutého čističa pre domácnosti, napr. teplú mydlovú vodu. Na viac odolné škvrny použite kuchynský čistič v spreji (bez chlóru). Po aplikácii ho nechajte 30 až 60 sekúnd pôsobiť. Potom dôkladne opláchnite čistou vodou, aby sa odstránili všetky zvyšky, a osušte čistou utierkou či látkou. V prípade potreby opakujte.

Veľmi jemné / matné plochy: V rámci denného čistenia používajte teplú mydlovú vodu a znečistené miesto potom utrite do sucha čistou utierkou na riad, alebo látkou. Na akékoľvek škvrny, alebo mastné či olejové stopy, použite kuchynský sprej (bez chlóru) a po 30 sekundách dobre opláchnite a osušte čistou utierkou, alebo tkaninou.

 • Na odolnejšie škvrny či stopy použite jemný krémový abrazívny čistič na vlhkej špongii a krúživými pohybmi vyčistite celú hornú dosku. Dobre opláchnite teplou mydlovou vodou a vysušte čistou utierkou, alebo látkou.

Na iné odolné škvrny, u ktorých máte pocit, že sa nebudú dať odstrániť obvyklým čistením, použite vlhkú abrazívnu špongiovú utierku (napr. gaštanovo hnedú *Scotch-Brite®) a abrazívny čistič. Čistite krúživým pohybom vo veľkých kruhoch celú vrchnú dosku naraz. Čistič používajte opatrne, nakoľko pri častom čistení môže dôjsť k zakaleniu povrchu. Potom dobre opláchnite teplou mydlovou vodou a osušte čistým uterákom, alebo tkaninou.

Vždy dodržujte pokyny výrobcov ohľadom pomeru riedenia a iné odporúčania pre použitie.

 • Odstraňovanie zaschnutých škvŕn

Niekedy môže dôjsť k vyliatiu tekutiny a jej za­schnutiu na pracovnej ploche stola. Materiály, ktoré pri zasychaní tvrdnú, ako napr. žuvačka, potraviny obsahujúce prírodné farbivá (horčica, kari, korenie tabasco, worčestrová omáčka, atď.), mastnota (tuk na smaženie), farby na báze vody, atď., najskôr jemne odstráňte tak, že zoškrabete zvyšný materiál tupou plastovou škrabkou. Potom pomocou neabrazívnej čistiacej špongie a kuchynského čističa v spreji (ne­obsahujúceho chlór) čistite točivými pohybmi 30 až 60 sekúnd. Potom dôkladne opláchnite čistou vodou. Plochu osušte čistou utierkou, alebo látkou. V prípade potreby opakujte. Vždy dodržujte pokyny výrobcov ohľadom pomeru riedenia a ďalšie odporúčania.

 • Nepoužívajte chemické látky, rozpúšťadlá a farbivá!

Povrch materiálu Zodiaq® môžu natrvalo poškodiť agresívne chemické látky, alebo riedidlá, obzvlášť odlakovače, kvapalina z akumulátoru automobilu, či odstraňovače starých náterov z nábytku. Taktiež výrobky obsahujúce bielidlá, permanentné popiso­vače a tlačiarenské farby nechajte vždy mimo dosah plochy z kremenného materiálu DuPontTM. Ak náhodou dôjde ku kontaktu materiálu Zodiaq® s chemickými látkami, riedidlami, či farbivami, ihneď vysajte rozliaty materiál a dôkladne opláchnite zasiah­nutý povrch dostatočným množstvom čistej vody. Potom postihnuté miesto vyčistite teplou mydlovou vodou, aby došlo k neutralizácii. Tento postup opakujte vždy minimálne dvakrát. Povrch vysušte čistou utierkou, alebo látkou. Ak dôjde k trvalému poškodeniu, kontaktujte svojho dodávateľa, alebo montážneho technika materiálu DuPontTM Zodiaq® a nechajte si poradiť.

 

 

 

Čítať viac

Návod na údržbu materiálu Polyston

Jednoduché rady k vašej spokojnosti:

 • Materiál POLYSTON sa vyznačuje značnou tepelnou odolnosťou voči horúcim predmetom, výrobca však neodporúča pravidelne pokladať horúci predmet na to isté miesto, najmä tam kde je lepený spoj (odporúčame nerezovú podložku na horúce predmety).
   
 • Povrch pracovnej dosky odporúčame umývať štandardným saponátom bez granulátu, (abraziva), ktoré môže časom poškodiť povrch. V prípade, že použijete saponát s aktívnymi tenzidmy je nutné povrch umyť čistou teplou vodou.
   
 • Drezy a umývadlá sú potiahnuté na povrchu antišokovou vrstvou, ktorú je vhodné ošetrovať výlučne saponátmi bez granulátu (abraziva). Nepoužívajte prostriedky na rozpúšťanie vodného kameňa, hrdze, atď.
   
 • Odporúčame ošetrovanie povrchu leštiacimi prostriedkami na nábytok s obsahom vosku (Pronto). Pravidelné ošetrovanie leštiacimi prostriedkami (Pronto, Diava...) Vám zabezpečí prevenciu proti poškrabaniu materiálu POLYSTON.
   
 • Nasiakavosť je 0,01 %. Materiál je odolný voči farbivám, no pri dlhodobom pôsobení farbív môže ostať na povrchu dosky fľak, ktorý je možné z našej strany odstrániť.
   
 • Neporézny povrch bráni vzniku bakteriálnych ložísk napriek tomu však neodporúčame krájať priamo na pracovnej doske. Môžu časom ostať škrabance.
   
 • Pri poškodení:
  - malé škrabance sú odstrániteľné použitím excentrickej brúsky
  - hlboké poškodenie, otvorenie povrchu - obrátiť sa na firmu POLYSTON spol. s r.o., ktorá zabezpečí odstránenie poškodenia.
   
 • Tmavé vzory (farby) sú náročnejšie na údržbu, na vyzrážaný vodný kameň, prípadné povrchové poškriabanie. Výrobca neodporúča použiť tmavé farby do priestorov s vyťaženou, náročnou a častou prevádzkou.
   
 • Materiál POLYSTON nie je určený na krájanie, prípadne manipuláciu s kovovými, ostrými predmetmi na jeho povrchu, čím môže nastať jeho poškodenie.
   
 • Firma POLYSTON neodporúča použiť na pracovné dosky 7mm hrúbku materiálu POLYSTON.
Čítať viac