Tipy do malej kuchyne

 
 
 
Úvod > Tipy do malej kuchyne
 

PRAKTICKÉ TIPY PRE ZARIADENIE MALEJ KUCHYNE

Zopár tipov do malých kuchýň - ako ich rozjasniť, opticky zväčšiť a maximálne využiť.

1. Stena preč 

Klasické dvere zaberú veľa miesta, do malých kuchýň nepatria. Ak sa bez nich zaobídete a necháte kuchyňu otvorenú, ušetríte vzácne centimetre. Môžete tiež vybúrať časť alebo celú stenu a spojiť kuchyňu s obývačkou. Takéto spojenie ale potrebuje výkonný digestor - za predpokladu, že v kuchyni varíte :-). Určitým kompromisom sú posuvné dvere, dvere otvárané von z miestnosti alebo zhrňovacie dvere. Odvážny krok, na ktorý ale budete potrebovať stavebné povolenie, je pripojiť lodžiu ku kuchyni.

2. Kúzla s farbami

Pre optické zväčšenie namaľujte priestor steny svetlými farbami. Odlišnou farbou stien a stropov dosiahnete dojem vyššej, širšej alebo dlhšej miestnosti. Vhodné sú kuchynské linky s priamymi a jednoduchými líniami skriniek, s hladkým povrchom vo vysokom lesku, s bezúchytkovým otváraním, svetlé dyhy a takisto otvorené poličky či skrinky zo sklom.

3. Svetlo a lesk

K pocitu väčšieho priestoru pomáha aj osvetlenie. Pustite preto do kuchyne čo najviac denného svetla. Dôležité je stropné svietidlo, najlepšie také, ktoré možno nasmerovať kam treba. Samozrejmosťou je aj osvetlenie pracovnej dosky a jedálenského stola, nič nepokazíte ani osvetlením políc v skrinkách úspornými LED diódami. Svetlo na lesklých povrchoch sa bude odrážať a malý priestor sa niekoľkonásobne zväčší.

4. Úložné priestory

Čím menšia kuchyňa, tým väčšie nároky na vnútorné vybavenie. Veľa priestoru ušetríte, ak namiesto klasických spodných skriniek použijete zásuvky s plnovýsuvmi, kde každá vec bude mať svoje miesto. Horné skrinky môžete umiestniť v niekoľkých radoch až po strop. Na odkladanie využite aj sokel, kde môže byť výsuvný schodík či zásuvka. Závesné programy takisto ušetria miesto.

5. Bezbolestné kompromisy

Nájsť v malej kuchyni miesto na praktické elektrospotrebiče a dobre zásobenú špajzu je skutočný oriešok. Neostáva nič iné ako siahnuť po modelových radoch spotrebičov určených do malých priestorov. Môžete si zaobstarať užšiu umývačku riadu, menšiu varnú dosku a rúru na pečenie s mikrovlnkou v jednom. Nedajte sa však zlákať menším drezom. Ak Vám veľmi uberie s plochy, zaobstarajte si kryt na drez. Použite vstavaný odsávač par.