Najčastejšie chyby pri zariaďovaní interiérov

Kategórie
 
 
 
 
 
Reklamné okno
 
 

AKÉ SÚ NAJČASTEJŠIE CHYBY PRI ZARIAĎOVANÍ INTERIÉROV

Najčastejšie chyby, ktorými môžete pokaziť vzhľad Vášho interiéru.

Už ste sa niekedy prechádzali po rušnej ulici a počítali na koľko módnych "trapasov" ste počas svojej prechádzky narazili? Toto sa môže stať aj vo vašom byte. Poďte sa teda zoznámiť s najčastejšími chybami, ktoré podľa renomovaných odborníkov robíme pri zariaďovaní interiéru...

  • Menej je niekedy viac

Známy psychológ a sociológ Erich Fromm, rozdelil ľudí na základe ich dominantných vlastností. Zistil, že niektorí z nás, majú v sebe zakódovanú tzv. škrečkovskú čiže zberateľskú povahu. Táto charakterová črta sa prejavuje potrebou neustále sa obklopovať množstvom vecí. Mať hromady jedla, oblečenia alebo interiérových doplnkov na jednej strane predstavuje pocit zabezpečenie a bezpečia, ale z hľadiska zdravia a dizajnu ide o elementárnu chybu.

  • Veľké množstvo dekorácií a nábytku v akomkoľvek type priestore pôsobí chaoticky

- miestnosť opticky zmenšuje
- pôsobí neprirodzene a nevkusne
- je zbytočným lapačom prachu
- robí miestnosť menej vzdušou a tmavou
- znižujú úroveň pohodlia a komfortu na úkor priestoru
- môže byt dokonca nebezpečné! Hoci aj pri malej nepozornosti môžete dekoráciu rozbiť alebo poškodiť a naviac si môžete ublížiť aj vy sami.

  • Nekopírujte!

Väčšina ľudí si pri zariaďovaní svojho bývania vypomáha obrázkami z časopisov, kníh, internetu. Je to úplne v poriadku a vysoko normálne, keď tieto obrázky slúžia ako inšpirácia. Robiť ale presné kópie cudzieho priestoru je neprofesionálne a neosobné. Každý interiér by mal mať originálny charakter. Mal by čo najviac odrážať charakter jeho majiteľov a zároveň poskytovať maximálne bezpečie, pohodlie a komfort. Pred každým návrhom, by ste sa mali podrobne oboznámiť s farebným, dispozičným a materiálovým riešením každej miestnosti, vrátane jednotlivých kusov nábytku a dekorácií. Tento postup pripomína nákup oblečenia alebo topánok. Je logické, že nič z toho si nevezmete bez vyskúšania. A tak to je aj s riešením interiérov... U nás napríklad drobnejšie kusy nábytku na požiadanie zapožičiame, tak aby ste si priamo vo Vašom interiéri mohli vyskúšať, ako sa Vám daný kúsok hodí :-)

  • Schovajte káble!

Aj cez rôzne inovácie ešte stále žijeme v zajatí káblov. Tie nielen že narušujú estetickú úroveň bývania, ale sú vážnou, častokrát nenápadnou bariérou, ktorá môže ľahko spôsobiť škaredý úraz. Najrizikovejšou skupinou sú deti, starí ľudia a domáci maznáčikovia. Nehovoriac o tom, ako neesteticky takýto zhluk drôtov pôsobí v izbe.

  • Príliš veľa tlačovín

Veľké množstvo obrázkov, obrazov, fotografií alebo kníh chaoticky usporiadaných  pôsobí rušivo a  stráca tak tým svoju osobitosť. Ak nechcete množstvo tlačovín eliminovať, mali by ste popremýšľať nad efektívnym uložením / zavesením.  Nesnažte sa zladiť za každú cenu. Niektorí ľudia sa domnievajú, že keď majú interiér ladený do určitých farieb, tie sa musia v celom priestore opakovať. Všadeprítomná rovnakej farby je nudná a pôsobí podivne. Preto sa nebojte experimentovania. Veľmi populárny je eklektický štýl, spájajúci rôznorodé prvky vrátane farebných kombinácií v jeden kompaktný celok. Zariaďujte, ale uvážene!

  • Nevhodný výber nábytku 

Farba, línie aj materiálové riešenie zariadenia by mali zodpovedať dispozíciám, veľkosti i atmosfére miestnosti, do ktorej je určený. Môže sa nám páčiť istý štýl bývania ale mali by sme vedieť odhadnúť, či sa to do nášho priestoru aj hodí. Pokiaľ si nie ste istý neváhajte sa poradiť s interiérovými dizajnérom.

  • Orientácia na veľké kusy nábytku 

Veľké kusy nábytku na malom priestore  nie sú moderné a priestor zbytočne zaťažujú. V prípade, že máte dostatok miesta, sú naopak veľké kusy zjednocujúcim prvkom a môžu vhodne zútulniť veľký priestor.

  • Nesprávne umiestnenie a kombinácia nábytku 

Moderný elegantný interiér by mal byť vybavený menšími kusy nábytku, ktoré sa vzájomne dopĺňajú a s ktorými sa dá dobre manipulovať. Táto kombinácia pôsobí ľahko a zároveň umožní flexibilne variovať atmosféru miestnosti.

Niekedy je priestor osvetlený nedostatočne a inokedy zas príliš. Problém je neznalosť vo výbere osvetlenia a jeho následnom umiestnení. Patričnú pozornosť venujte doplnkovým osvetľovacím telesám. Tie dodávajú priestoru hĺbku a zároveň figurujú ako dizajnový prvok. Keď nie ste zdatní v tejto problematike, je vždy dobré nechať si odborne poradiť, prípadne si nechať vypracovať návrh osvetlenia priamo pre Váš interiér. 

  • Koberec vždy zakotviť

Možno aj vy patríte k tým, ktorí majú kus koberca umiestnený v strede miestnosti bez akéhokoľvek ukotvenia a okolo neho "pláva" nábytok a množstvo ďalších vecí. Tento spôsob zariaďovaní je nesprávny! Koberec by mal byť vždy zachytený aspoň o nejakú časti nábytku.

  • Nekupujte výstrelky bez uváženia

Byť módny neznamená, že budete kupovať každú maličkosť, ktorá je momentálne trendy. Ak chcete svoj domov občerstviť niečím zvláštnym, vyberajte uvážlivo a voľte radšej kvalitný a nadčasový dizajn. Tu nezáleží na kvantite, ale na kvalite a osobitosti jednotlivých prvkov...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Titulok
Plná (Desktop) verzia