Ako si správne vybrať matrac

Kategórie
 
 
 
 
 

AKO SI SPRÁVNE VYBRAŤ MATRAC

Niekoľko užitočných informácií pre výber toho najvhodnejšieho matraca

Tretinu života prespíme. Celý život delený troma! V ideálnom prípade je trvanie spánku rovnako dlhé ako celý dôchodok. A to už stojí za tú námahu pri výbere toho, na čom to vlastne tu jednu tretinu prespíme.

Zhruba 80% populácie má problémy s chrbticou, 10 až 30% ľudí chrápe, 2,7 milióna ľudí iba v Nemecku zaspáva vďaka tabletkám, 6-8 hodín je odporúčaná dĺžka spánku pre udržanie psychického a fyzického zdravia, 1/4 až 2 litre v priemere vypotíme za noc, cca.4 sny sa nám snívajú kažkú noc, spálime 60 Cal za hodinu, 20x za noc zmeníme pozíciu v spánku - to sú zaujímave fakty, čo sa s nami v priebehu noci deje. Výber vhodného matracu preto určite stojí za pozornosť.

Najskôr zopár základných jednoduchých tipov:

 • Vyskúšajte si Váš nový matrac. Keď nie úplne presne typ, ktorý Vás v našej ponuke oslovil, tak potom ten, ktorý sa mu najviac podobá.
 • Potrebujete čas na jeho skúšanie. Neskúšajte, keď ste veľmi unavení alebo naopak vyspatí do ružova.
 • Ak túžite mať partnerský matrac, určite si so sebou vezmite na skúšanie aj Vášho partnera. V nás Vám ponúkame partnerské matrace, ktoré ale majú každú časť separátne tvrdú. Tzn. každý z partnerov si vyberie presne tú tvrdosť akú potrebuje.
 • Textilné úchyty na matracoch. Nevyhnutný detail, ktorý Vám ulahčí otáčanie, manipulovanie, prezliekanie matraca.
 • Poťahy matracov Vám ponúkame v rôznych prevedeniach, s jedným alebo dvomi zipsmi tak, aby ste poťah mohli pohodlne oprať aj v menšej práčke.

A teraz to najdôležitejšie - ako si správne vybrať ten konkrétny matrac pre Vás

 • Aký matracový typ som - ako spím ? Pre spáčov na boku musí mať matrac vysokú bodovú elasticitu. Boky a oblasť ramien klesajú, zároveň však musí byť zdola podoprený driek. Pre spáčov na chrbte môžu mať matrace nižšiu bodovú elasticitu, dôležitá je však celková opora chrbtovej časti. Naproti tomu pre spáčov na bruchu je najdôležitejší aspekt matraca oblasť driekovej chrbtice, bodová elasticita nehrá až takú roľu. 
 • Asi najdôležitejší faktor je klimatický tzn. schopnosť absorbovať a odvádzať vlhkosť, keďže každý z nás vylúči v priebehu noci 250 až 1000 ml tekutín. Najlepšie to zvládajú taštičkové matrace, matrace so špeciálne zabudovanými vertikálnymi klimatickými kanálikmi, ktoré sa nachádzajú aj v latexových matracoch. V tomto prípade je veľmi dôležitý aj rošt a spodná konštrukcia, ktoré by mali byť navrhnuté tak, aby sa matrac ľahko odvetrával. Ideálny je flexibilný lamelový rošt.
 • Správna veľkosť. V priebehu noci absolvujeme asi 20 väčších a 50 menších otočení. Optimálna je teda šírka 100 cm, minimum pre ako tak pohodlný spánok dvoch ľudí je 160 cm široká posteľ. Keď Vám ale priestor dovolí, trvajte na posteli s minimálne 180 cm matracom. Tiež dĺžka je dôležitá, mala by byť minimálne o 20 cm väčšia, ako je Vaša výška. Ponúkame štandardne matrace Hülsta dĺžky 210 cm alebo 220 cm. Prípadne Vám vieme matrac aj vyrobiť na mieru.Čo sa týka dilemy, či matrac v kuse alebo zvlášť, ten sme vyriešili za Vás - u nás si môžte v rámci partnerského matraca vybrať separátne tvrdosť pre každú časť matraca zvlášť v rámci jedného poťahu.
 • Životnosť. Štandardná životnosť matraca je z mechanického hľadiska 10 rokov. Z toho hygienického je to ale rokov sedem. A čo teda môže predĺžiť o trocha túto dobu? Používajte matracové chrániče alebo toppery a to nie len v detských posteliach. Sajú pot a dajú sa ľahko oprať aj pri vysokých teplotách. A kedy treba matrac naozaj vymeniť? Keď si všimnete výrazné preležaniny či prehĺbeniny, je naozaj najvyšší čas!
 • Zdravotne nezávadné materialy. Dbajte na to, aby Váš nový budúci matrac bol z výrobného ale najmä uživateľského hľadiska zdravotne nezávadný. Túto nezvádnosť garantujú rôzne pridelené certifikáty, ktoré náš sortiment splňuje.

Aké certifikáty Vám u nami  predávaných matracov ponúkame:

 • Certifikát modrého anjela u všetkých výrobkov zn. Hülsta a Hülsta Now. Štátna nemecká ekologická značka udeľuje svoj oficiálny symbol matracom a nábytku s extrémne nízkym obsahom škodlivín a emisií. Materiály použité na výrobu matracov, tzn. textílie, čalúnenia a lepy, nesmú obsahovať žiadne karcinogénne látky. Zakázané je aj použitie insekticídov, fungicídov a žiaruvzdorných prostriedkov.
 • ECO Passport, Protect our Future, Confidence in textiles, TUVRheinland Cert ISO 9001, CertiPur, Simalfa - toto sú všetko certifikáty, ktoré obdržal za svoju výrobu výrobca matracov Materasso. Tá ako druhá na svete uviedla do prevádzky automatickú lepiacu linku na vodou riediteľné lepidlo. Linka pracuje s revolučným, patentom chráneným, švajčiarskym lepidlom Simalfa. Toto lepidlo je úplne ekologické a spĺňa aj tie najprísnejšie ekologické normy zdravotnej nezávadnosti. Lepidlo Simalfa je certifikované nemeckým Hohenstein institute a má certifikát Eco Passport potvrdzujúci, že tento produkt neobsahuje žiadne škodlivé substancie. Toto lepidlo je vhodné aj pre výrobky určené pre najmenšie detičky. Z týchto lepidiel sa po aplikácii odparuje iba čistá voda, na rozdiel oproti rozpúšťadlám vyparujúcim sa u štandardných lepidiel. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia