Feng Shui v interiéri

Kategórie
 
 
 
 
 
Základné pravidlá navrhovania interiérov podľa Feng Shui

Zmyslom Feng Shui je udržiavanie harmónie a rovnováhy energie v prostredí kde žijeme. Pokiaľ Vás táto téma zaujíma, nechajte sa inšpirovať našimi užitočnými radami pre základné umiestnenie nábytku a doplnkov v miestnosti podľa pravidiel Feng Shui.

 

Na požiadanie Vám za poplatok vypracujeme odborný návrh Vášho interiéru presne podľa zásad Feng Shui. Pre viac informácií nám prosím napíšte na info@merito.sk

 
 

ÚVOD DO FENG SHUI

Niekoľko základných pravidiel pre zariaďovanie interiérov v štýle Feng Shui. Tento návod slúži iba na technicky správne a základné umiestnenie nábytku v miestnosti. Ďaľšie zujímavé články na túto tému pre Vás ešte chystáme :)

  • SPÁLŇA

Najdôležitejšie je nájsť vhodnú pozíciu pre posteľ , tá by nikdy nemala mať nohy v priamej línii s dverami . Je dôležité, aby energia mohla voľne plynúť cez dvere do miestnosti – ak máte hlavu v línii s dverami, môžete byť nepokojní . Hlava môže mať výhľad na dvere, ak sú tieto v dostatočnej vzdialenosti. V ideálnom prípade by posteľ mala byť uhlopriečne oproti vstupu do miestnosti . Posteľ by ste mali umiestniť pri stene, nie pri okne. Ak je nevyhnutné dať ju k oknu, nechajte medzi posteľou a oknom malú medzeru, dostatočnú pre stolík a alebo stoličku. Zabezpečte, aby všetky okna v spálni boli v noci zakryté. Posteľ je vhodné umiestniť hlavou na sever, pokiaľ možno bez narušení ďalších princípov umiestnenia postele . Táto severojužná orientácia zabezpečí, že vaša telesná os je rovnobežná so zemskou. Nikdy neumiestňujte posteľ pod šikmý strop alebo priamo pod nezakryté trámy. Keď nie je iná možnosť, smerujte posteľ pozdĺžne s trámom.

Zrkadlá v spálni by nemali nikdy odrážať posteľ . Poličky, šatníky a ďalšie kusy nábytku by nemali svojimi ostrými hranami smerovať k spiacemu v posteli.

Za najvhodnejší tvar spálne sa považuje pravidelný štvorec či obdĺžnik , zo svetových strán je to juhozápadná časť vášho bytu či domu.

Ak je vaša domáca pracovňa v kúte spálne, mala by byť umiestnená v severovýchodnej či severnej časti miestnosti. Vo všeobecnosti sa odporúča nemať v spálni žiadne elektronické prístroje. / pokiaľ sa dá , aj pracovňu umiestiť inde/

  • DETSKÁ IZBA

Detská alebo študentská izba orientovaná na severovýchod prispeje k úspechu v škole. Pre detské izby sú vhodné základné farby. Iba ak sú deti hyperaktívne alebo majú problémy so spánkom, je vhodnejšie použiť pastelové odtiene.Zdôraznenie severovýchodného rohu detskej alebo študentskej spálne môže podporiť úspech detí v škole. Zelenomodrá je farbou severovýchodu, proto vymaľujte miestnosť nie velmi ostrým odtieňom tyrkysovej. Ďalej môžte túto miestnosť ovplyvniť číslom 8, číslom severovýchodu. Napríklad osem jasných modrozelených prírodných scenérií na stene dieťa zaujme a skrášli izbu. Kombináciou farieb a čísel zvýšite účinky energie. Vymalovať nemusíte všetky steny - stačí stena na danej svetovej strane.

  • OBÝVACIA IZBA A JEDÁLEŇ

Juh alebo Juhovýchod je najlepšia strana pre obývačku. Sedenie by ste mali umiestniť tak, aby hostitelia nesedeli chrbtom k dverám alebo oknám. Pohovka alebo kreslá by nemali stáť pod prečnievajúcimi trámami.

Obývacia izba nesmie byť fádna, treba v nej uplatniť farby. Najvhodnejšie odtiene podľa feng shui sú odtiene béžovej, žltej, svetlohnedej, zelenej a modrej farby. Hnedá sa odporúča vtedy, keď je obývačka ústredným priestorom v byte.

Farba sedacieho nábytku pochopiteľne závisí od vkusu obyvateľov bytu či domu. Žltá farba sedačky , prípadne biely dekoračný poťah utužujú partnerský vzťah. Inou možnosťou je vybrať si takú farbu, ktorá zodpovedá živlu viažucemu sa k osobe majiteľa / to už je ďalšia kapitola/.

Ak má obývačka tvar písmena „L“, použite paraván alebo rastliny tak, aby ste vytvorili oddelené sedenia. Nábytok zostavte do samostatných oddelených skupín . Najvýznamnejšiu úlohu z hľadiska volného toku energie má umiestnenie sedačky. Nábytok by mal byť v rámci možností umiestnený tak, aby bol voľný vstup do obývačky .

V prípade že je v miestnosti kozub, nenasmerujte všetok nábytok smerom k nemu – aspoň malá časť sedacieho nábytku  by mala vytvárať uzavretý kruh.

Jedáleň by nemala byť preplnená nábytkom./ optimum je stôl, stoličky a príborník /. Najvhodnejším miestom pre jedáleň je na východ od kuchyne. Aj v jedálni by mali hostitelia sedieť chrbtom ku stene a nie ku dverám alebo oknu

Ak máte iba jedálenský kút a nie samostatnú miestnosť, použite veľkú rastlinu alebo paraván aby ste vytvorili pomyselný vchod do „ jedálne“ . Sedačkový kút by nemal byť umiestnený na spojnici dverí a okien, pretože v týchto miestach vzniká príliš silný prúd energie. Najvhodnejší tvar jedálenského stola je okrúhly alebo osemuholníkový stôl. Vhodné sú aj štvorcové alebo obdĺžníkové stoly. Stoličky by nikdy nemali byť na rohu stola . Jedálenské stoličky by mali byť v párnom počte a vždy by mali byť umiestnené tak, aby sa hostia mohli pohodlne od stola zdvihnúť, tak aby sa necítili obmedzovaní stenou . Do jedálne sú veľmi odporúčané zrkadlá .

  • KUCHYŃA

Bohato naplnená chladnička a komora symbolizujú rodinné bohatstvo, a keďže kuchyňa je zdrojom potravy, štedré zásoby symbolizujú aj zdravie, šťastie a rodinnú pohodu.

Správne umiestnenie sporáka je dôležité pre feng shui celej domácnosti. Sporák by mal byť umiestnený tak, aby ste počas varenia nestáli chrbtom ku dverám. Ak máte sporák umiestnený tak, že počas varenia máte dvere za chrbtom, umiestnite nad neho zrkadlo. Horáky, ktoré sú pripravené ihneď horieť, symbolizujú rodinný úspech v obchode a podnikaní. Zrkadlo nad sporákom tento úspech zdvojnásobí a zvýši rodinné príjmy. A navyše zrkadlo opticky zväčší miestnosť a zlepší prúdenie dobrej energie. Sporák treba udržiavať v čistote! Používajte pravidelne všetky horáky, nie len stále jeden alebo dva tie isté. V kuchyni sa stretávajú dva protikladné prvky – oheň / jang/ a voda / jing/ .Ideálne by bolo, keby medzi sporákom a drezom bol väčší odstup. Keď to tak nie je, umiestnite medzi sporák a drez niečo drevené alebo kovové. Dokonalá kuchyňa bude otočená na západ / najvhodnejší smer pre kovové spotrebiče/ so sporákom na južnej strane. „Čelnou“ stenou kuchyne sa mysli stena, odkiaľ prichádza najviac svetla.

Na steny v kuchyni sa veľmi dobre hodí biela farba / je spojená s kovom, harmonizuje teda so spotrebičmi a naviac symbolizuje aj čistotu/. Samozrejme , aj v kuchyni je dôležité prúdenie dobrej energie. Vzdušná, dobre osvetlená kuchyňa prijme energie oveľa viacej, tá potom prejde do stravy, ktorú pripravujete a zlepší tak vaše zdravie. Prinesie šťastie a dobrú pohodu celej vašej rodine.

  • ŠTUDOVŇA A KANCELÁRIA

Umiestnenie pracovného stola je najdôležitejším faktorom feng shui v pracovni. Čo sa dôležitosti týka, je jeho umiestnenie hneď za umiestnením postele a sporáka. Váš stôl by mal stáť na „veliteľskom „ mieste. Vždy by ste mali sedieť tvárou ku dverám, nie príliš blízko vstupným dverám, skorej uhlopriečne oproti dverám. Za chrbtom by ste mali mať pevnú stenu. Najlepšia poloha pracovne je na juh. Pokiaľ sa jedná o študovňu pre vás alebo deti, najlepšia je severovýchodná strana. Ak mate miestnosti umiestené na iné svetové strany, snažte sa aspoň stôl umiestniť v južnej alebo severovýchodnej strane. Čo sa nábytku týka, používajte radšej uzatváratelné skrine a skrinky ako otvorené policové regály.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia