Základné typy matracov

Kategórie
 
 
 
 
 

ZÁKLADNÉ TYPY MATRACOV - ZOZNÁMTE SA

V tomto krátkom článku by sme Vám radi predstavili základné typy matracov a ich vlastnosti

 • Pružinový matrac. Je veľmi rozšírený, hlavne s opätovným nástupom boxspringových postelí. Tie naozaj kvalitné pružinové matrace majú stovky ocelových pružín, ktoré sú zabalené do taštičiek z netkaných textílií a vzájomne zošité. V matracoch s taštičkovými pružinami tlmia látkové taštičky pružnosť a matrac sa pri pohyboch menej chveje. Čím viac taštičkových pružín matrac obsahuje, tým lepšie sa prispôsobuje potrebám tela. Dôležitá je tiež podložka, na ktorej sú taštičky uložené, tie roznášajú pohyb pružín na väčšiu plochu, čo je veľmi príjemný efekt.
  Ďalšími pružinovými matracmi sú matrace s bonelovou pružinou. Tie väčšinou obsahujú menej pružín, ktoré majú tvar presýpacích hodín, ako taštičkové pružinové matrace. Skôr nižšia tepelná izolácia týchto matracov vyhovuje viacej ľudom, ktorý majú tendenciu sa prehrievať. Vďaka dobrému odvádzaniu vlhkosti sú tieto matrace ideálne pre tých, ktorí sa veľa potia. Nevýhodou je väčšia hmotnosť.

   
 • Latexové matrace. Sú bodovo elastické, poddávajú sa na miestach, kde sú zaťažené a podporujú na iných zónach. Čím vyššia je hustota latexového bloku, tým lepšia je elasticita latexu. Latexové materiály spĺňajú všetky dôležité ergonomické kritériá a svojou vynikajúcou prispôsobivosťou telu povyšujú tieto matrace na správnu voľbu. Sú vhodné pre spáčov na bruchu ale aj na boku. Sú hygienické a bezprašné, garantujú dobrú tepelnú izoláciu a životnosť. Pre udržanie elasticity matraca je nevyhnutné pravidelné otáčanie- päť až šesťkrát ročne.
   
 • Matrace zo studenej peny. Sú buď vyrezané z jedného bloku, alebo sa lepia z rôznych penových vrstiev a to z funkčných dôvodov - vnútri má pena optimálne podporovať všetky časti tela, ktoré majú rozdielnu hmotnosť. Vzduchové komôrky a vetracie kanáliky zase zlepšujú spánkovú klímu.
  Studená pena sa predáva v rôznych stupňoch hustoty. Čím vyššia objemová hmotnosť, tým dlhšia životnosť. Matrace zo studenej peny takmer nezapáchajú, preto sú ideálne pre ľudí citlivých na pachy. Tak isto ako latexové, aj tieto matrace sa vyznačujú dobrou tepelnou izoláciou. Vďaka svojej nízkej hmotnosti je pravidelné otáčanie ľahšie ako napríklad pri latexových matracoch, preto sú mimoriadne vhodné pre starších ľudí a ľudí s problémami chrbtice.

   
 • Viscoelastické matrace tzv. pamäťové. Ide o špeciálne matrace vyrobené zo studenej peny obohatené o vrstvu viscoelastickej peny na jednej alebo oboch stranách. Extrémne elastický hight-tech materiál používaný v kozmonautike reaguje na teplo, preto sa dokáže presne prispôsobiť telu. Vďaka pamäťovému efektu zabraňuje tlakovým špičkám, dynamickým zaťaženiam tela, ktoré vznikajú napríklad u spáčov na boku v oblasti ramien a bokov. Pri výbere matraca dbajte na to, aby vrstva viscoelastickej peny v matraci nebola príliš vysoká, obmedzuje to pohyb. Dobré sú aj kombinácie viskoelastickej peny s menej ťažkopádnou penou, ako napr. prírodný latex alebo studená pena v sendvičovom usporiadaní.
   
 • Penový matrac. Matrac z najlacnejšej kategórie pozostáva z jedného kusu polyuretánu. Drážky, vlnky, výstupky či rozlične tvrdé zóny by ste na ňom márne hľadali. Je vhodný na príležitostné spanie a pre návštevy, ktoré nechcete aby sa u vás dlho zdržali. Pre dlhodobé užívanie matracu ho neodporúčame.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia