Základné pravidlá modernej kuchyne

Kategórie
 
 
 
 
 

10 ZÁKLADNÝCH PRAVIDIEL MODERNEJ KUCHYNE

Aj kuchyne idú s dobou! Zhrnuli sme pre Vás 10 základných pravidiel modernej kuchyne.

1. Koncepcia kuchyne

Striktné rozdelenie kuchynských skriniek na vrchné a spodné je už pasé. Dizajnéri sa skôr prikláňajú k variantu nenápadného kuchynského zariadenia. Povrchy dvierok sú často totožné s povrchom nábytkovej zostavy v obývačke. Základom kuchynskej zostavy sa stal ostrovček. Tento neprehliadnuteľný kus dopĺňa už len vstavaný skriňový blok. Ukrýva všetko potrebné na varenie aj stolovanie od spotrebičov po taniere.

2. Posuvné dvierka

Klasickým otváravým dvierkam už odzvonilo. Nahradili ich praktickejšie varianty. Posuvný alebo výklopný mechanizmus zaberie oveľa menej miesta, ľahšie sa otvára. Nové systémy využívajú tiché dotváranie za pomoci bŕzd. Nespochybniteľná prednosť novej koncepcie dvierok je aj ich estetický prínos. Povrchy dvierok nenarúšajú ani madlá.

3. Plochy bez úchytiek

Namiesto úchytiek si zvykáme na dômyselne ukryté úchopy. Často vo forme zadlabaných jamôk na bočných plochách dvierok. Ešte častejšie je však otváranie dvierok za pomoci zatláčacieho mechanizmu. Posledné trendy sa však prikláňajú už iba k posuvným dvierkam. Ľahko kĺžu po koľajničkách aj napriek veľkým rozmerom.

4. Osvetlenie v novej podobe

Žiarivky a čoraz populárnejšie LED diódy sa používajú na miestach, na ktoré sme neboli zvyklí . Pracovnú plochu osvetľujú už aj dná vrchných skriniek alebo celé plochy zásten. Bežné je už aj využívanie LED diód na vytváranie meniacich sa nálad. Nájdeme ich na hranách políc aj na sokloch kuchynských liniek. Farebnosť svetla sa dá meniť aj diaľkovým spínačom.

5. Hygiena je prvoradá

Nové materiály, ktoré sa dostávajú do kuchýň, kladú dôraz práve na hygienu. Do popredia sa dostáva použitie antikoru a kompozitných materiálov. Práve pri nich oceníte maximálnu hygienu. Sú neporézne, nenasiakavé a odolávajú aj látkam, s ktorými pri varení prichádzate neustále do kontaktu /napr. ovocné a zeleninové šťavy/. Navyše kompozitné materiály sa dajú ľubovoľne tvarovať a ponúkajú nekonečné možnosti farebných kombinácii.

6. Za všetkým hľadaj sklo

Doslova hitom sa v posledných rokoch stalo v kuchyni sklo. Najprv na predných plochách spotrebičov, neskôr na zástenách. Teraz už aj pracovné dosky sú zo skla. Z jednofarebných plôch sa prechádza na dokonalú sieťotlač na skle, ktorá je skvelý imitátor. Na ploche vykúzli nielen fantazijné motívy či fotografie, ale aj dokonalý obraz dreviny. Nečudo, že sa preto sklo ujalo aj na predných plochách dvierok kuchýň.

7. Neprehliadnuteľné ostrovčeky

Pri novej koncepcii kuchyne jednoznačne zvíťazili ostrovčeky. Na nich sa pripravuje, umýva, varí aj podáva. Sú stredobodom diania aj pozornosti. Vyžadujú precíznu technickú prípravu - zabezpečenie prívodu a odpadu vody aj prívod elektriny či plynu. Dôležité je aj výškové nastavenie pracoviska.

8. Spotrebiče na nových pozíciach

Spotrebiče sa uchýlili k dvom extrémom. Alebo ich v kuchyni nevidíte vôbec, alebo zapĺňajú voľné plochy zostáv. V prvom prípade sú ucelené zostavy rúry, kávovaru a mikrovlnky ukryté za dverami vstavaných skríň. V druhom sa hrdo prezentujú v rade za sebou v lesklom antikore prípadne farebnom prevedení. Na rozdiel od klasického usporiadania varnej zóny sa nosí individuálny výber dvojplatničiek. Kombinujú sa rozmanité spôsoby prípravy jedál, od grilu až po japonské teppan-yaki.

9. Príroda je v móde

Výber farebnej škály kuchynských povrchov podlieha módnym trendom, tak ako automobily a šaty. To, čo sa však osvedčilo pokračuje ďalej. Zostáva osvedčený trend lesklých povrchov. Tentoraz však nielen v jednom tóne, ale čoraz častejšie v kombinácii s povrchom dreviny. Kým cenovo dostupnejšie lesklé plochy nájdete vo fólii, finančne náročnejší variant je kvalitný lak. Ak chcete byť skutočne in, siahnite po prírodných farbách, alebo si nechajte odborne poradiť v našich štúdiách. Nosí sa sivá aj béžová vo všetkých odtieňoch. Ponuré farby oživí kombinácia so štruktúrou výrazných drevín.

10. Inteligentné kuchyne

Všetko, čo je v kuchyni elektrické, sa dá riadiť a programovať aj na diaľku. V kuchyniach sa udomácňujú dotykové obrazovky aj rôzne druhy moderných prehrávačov a zariadení. Na rad prišli aj inteligentné spotrebiče, ktoré vyhodnocujú stav zásob v chladničke, automatické rúry, ktoré zhodnotia hmotnosť a spôsob príprav jedál. Neváhajte teda pri kúpe kuchyne oboznámiť architekta s vašimi na prvý pohľad zveličenými požiadavkami :-) Každým dňom pre Vás máme prichystané niečo nové.....

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia