Návod na údržbu čalúneného nábytku

Kategórie
 
 
 
 
 
Reklamné okno
 
 

Návod na údržbu čalúneného nábytku

Návody na údržbu a čistenie sedacích súprav v látke a koži

Všeobecné pokyny

Sedacie súpravy chráňte pred:

  • priamym slnečným žiarením - drevené časti vyzrievajú a poťahy môžu časom blednúť
  • vysokou vzdušnou vlhkosťou
  • nadmerným suchom - sálavým teplom a vysokými teplotami
  • koncentrovanými chemikáliami /vrátanie rôznych čistiacich prostriedkov/

Poťahové látky sú citlivé na poškodenie ostrými predmetmi a na oder hlavne na hranách nábytku. Zvýšenú pozornosť preto venujte pri presúvaní nábytku. Výrobok by ste mali prenášať nie posúvať po podlahe. Nepoužívajte mokré čistenie - voda vsiakne do čalúnenia!

1. Sedacie súpravy v prevedení látka

Prach odstraňujeme vysávaním , jemnou kefou alebo suchou špongiou. Čalúnený nábytok nevyklepávajte rôznymi predmetmi. Čerstvé fľaky čistíme vlhkou handričkou, vlažnou vodou prípadne jemným saponátovým roztokom. Pri čistení sa nesmie látka premočiť!! Plyšové poťahy sa nesmú drhnúť . Na údržbu sedačiek v žiadnom prípade nepoužívajte agresívne, abrazívne čistiace / napr. Cif, toluén, lieh, acetón, žieraviny apod./ Používajte iba postupy a prostriedky odporúčané výrobcom .

Ako závadu nehodnotíme prirodzené natiahnutie čalúnenia sedacej súpravy spôsobeného bežným používaním .

Fľaky spôsobené krvou, vajíčkom, močom či výkalmi očistíme studenou vodou prípadne použijeme jemný mydlový roztok. Nepoužívať teplú vodu!!

Fľaky spôsobené tekutinami nenechajte vyschnúť, ale ihneď ich vysušte, prípadne dočistíte jemnou handričkou namočenou v mydlovom roztoku.

Fľaky spôsobené voskom nikdy nežehlite!! Pokiaľ je to možné vosk po zaschnutí vylúpajte, prípadne dočistíte špeciálnym technickým benzínom určeným na látky. Pri velúre hrozí poškodenie hornej vrstvy.

Hrdzu a zaschnutú krv môžete skúsiť vyčistiť citrónovým roztokom /1 pol. lyžica citr. šťavy a 100ml studenej vody/ bielou! handričkou opatrne čistiť smerom od krajov do stredu .

Tieto spôsoby odstraňovania fľakov sú iba odporúčania, výrobca ani predajca nepreberá zodpovednosť za prípadné vzniknuté škody.

Pre uľahčenie starostlivosti o sedaciu súpravu si môžete zvoliť poťahovú látku AquaClean, ktorú používa výrobca Belform. Vo videu si môžete pozrieť vlastnosti látky a jednoduchosť čistenia prípadných fľakov napríklad od vína či kávy.

 

2. Sedacie súpravy kožené

Na pravidelné ošetrovanie používajte jemnú antistatickú utierku. Túto je možno navlhčiť čistou vodou. V každom prípade potom sedačku poutierajte dosucha. Pri silnejšom znečistení môže byť použitý aj čistiaci prostriedok určený k ošetrovaniu kože pre sedacie súpravy. V žiadnom prípade nepoužívajte prostriedky určené na koženú obuv, terpentíny a prostriedky na odstraňovanie fľakov. Pri fľakoch spôsobených tekutinami je treba tieto ihneď vysušiť jemnou handričkou alebo papierovou utierkou - nedrhnúť! Potom dočistiť špeciálnymi prostriedkami určenými na kožu. Pri fľakoch spôsobených jedlom alebo tukmi očistíme sedačku jemnou handričkou namočenou v mydlovom roztoku. Nepremočiť!! Keď ostanú prípadne nejaké menšie mastné fľaky , tieto už ďalej nečistíme - postupne sa absorbujú do kože.

Vážený zákazník, čalúnený nábytok má vždy v závislosti od modelu a prevedenia vlastnosti, ktoré sú typické alebo podmienené daným modelom a prejavia sa jeho používaním. Týmto sme Vám ako doplňujúci servis prichystali tieto informácie. Želáme Vám veľa radosti pri používaní Vášho čalúneného nábytku.

V dnešnej dobe modernej a priemyselnej výroby rozlišujeme dva základné druhy čalúnenia: pevné a ležérne.

- pevné čalúnenie: pri tomto čalúnení je poťah pevne napnutý a spojený s epedami. Takto sa zabráni tomu, aby vznikalo pri používaní nadmerné nariasenie. Vo väčšine prípadov sa nariasenie/pokrčenie/ , ktoré vzniklo pri sedení, vystrie. Ale ani tu sa nedá - podľa druhu poťahu látka/koža vylúčiť, že sa s narastajúcou dobou používania objaví aj keď iba mierne zriasenie. V tejto sedačke budete sedieť pevne, neklesnete tak hlboko. Výhody tejto čalúnickej techniky sú : používaním sa celkový vzhľad takmer nemení, čalúnenie je veľmi pevné, nábytok pôsobí ušľachtilým dojmom

- ležérne čalúnenie: rozpoznáme ho podľa jeho mäkkosti a priliehavosti. Hovoríme o čalúnení, ktoré sa prispôsobí telu. Z tohto dôvodu nie je poťah a jemné čalúnenie / rúno, páperové vankúše/ úplne tesne spojené s podkladom, ale je volne položené a s čalúnením je spojené na vonkajších stranách alebo prešívaniach. Keď sa zaťaží, vytvorí sa priehlbinka. Toto prehĺbenie sa musí vyrovnať poťahom. Ak by bol poťah na čalúnení pevne pripevnený, hrozilo by, že sa poťah alebo stehy roztrhnú. V tomto prípade hovoríme o konštruktívnom nariasení. Ďalším druhom nariasenia je riasenie podmienené samotným modelom". Pri výrobe sedačky sa vedome vystrihne väčší poťah, aby sa takéto modely ešte zvýraznili, používame pri niektorých vankúše s páperím alebo valčeky naplnené penovou hmotou. Tieto sa obzvlášť dobre prispôsobia telu a dodatočne tak podčiarknu ležérny charakter sedačky. UPOZORNENIE: nové sedačky nevykazujú žiadne alebo iba malé nariasenie. Toto vzniká až pri používaní sedačky.

Ak porovnáme vzájomne tieto dva druhy čalúnenia - voľné a pevné- mohol by laik nadobudnúť presvedčenia že ide o chybné spracovanie , lebo sa práve na začiatku používania opticky mení. Toto však nie je závada kvality, ale je to spôsobené technikou čalúnenia a vzhľadom na model ide o želané a potrebné riasenie.

A ešte niečo: aby sme dosiahli rovnomerného riasenie, dovoľujeme si Vám poradiť, aby ste všetky časti čalúnenia používali rovnomerne. Jednostranným používaním vznikne rôzne nariasenie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Titulok
Plná (Desktop) verzia