Kategórie
 
 
 
 
 

Návody na údržbu nábytku Hülsta a Hülsta Now!

Ako správne udržiavať Hulsta nábytok aby Vám dlho slúžil vo výbornej forme.

Nezávisle od materiálu (vysoký lesk, dyha, plast, fólia) nepoužívajte žiadne agresívne, abrazívne čistiace prostriedky ani prostriedky obsahujúce ocot a kyseliny, alkohol, rozpúšťadlá, vosky a nábytkové politury. Všetky plochy ošetrujte iba jemne navlhčenou handričkou (prípadne jemným mydlovým roztokomň a utrite do sucha antistatickou handričkou. Dyhované časti utierajte iba suchou handričkou, prípadne prostriedkami výhradne určenými na drevený dyhovaný nábytok. V žiadnom prípade nepoužívajte čistenie vodnou parou!

Nábytok Hülsta Now! v prevedení „vysoký lesk" je dosiahnutý špeciálnou úpravou povrchu a vyznačuje sa vysokým leskom, odolnosťou proti poškrabaniu, svetlostálosťou. Toho sa dosahuje nánosom skloakrylovej vrstvy priamo na drevený základ. Vonkajšie plochy a hrany tohto nábytku sú počas prepravy chránené ochrannou fóliou. Po odstránení fólie je povrch citlivý. Pôsobením vzdušnej vlhkosti sa povrch vytvrdzuje. To môže trvať až 3 dni. Aby sa predišlo poškodeniu nábytku počas tejto doby, odporúčame ihneď po odstránení fólie pretrieť všetky tieto plochy vlhkou jemnou handričkou namočenou v slabom mydlovom roztoku a nábytok následne poutierať do sucha.

Jemné škrabance sa dajú vyrovnať pomocou „ Quixx Repair System", ktorý je možno objednať u nás v obchode.

  • Dyha - ošetrovanie:

Pravidelná starostlivosť: na pravidelné odstraňovanie prachu používajte mäkkú vlhkú handričku.

Silnejšie znečistenie
Znečistenia a mastné fľaky sa najlepšie vyčistia mäkkou handričkou, na ktorú dáte neriedený jemný ošetrovací prostriedok napr. Poliboy Professional /alebo neutrálne mydlo/. Odporúča sa pracovať s vlhkou handričkou po celej ploche bez pritláčania a na záver utrieť dosucha. Atramentové fľaky, fľaky z ovocia sa musia okamžite odstrániť , inak natrvalo zostávajú na povrchu. Z tohto dôvodu by sa malo zabrániť používaniu intenzívnych farebných prostriedkov v blízkosti dyhovaného nábytku /napr. Atramentové perá alebo farby do pečiatok /
Slnečné svetlo
Dyhovaný nábytok je prírodný produkt a reaguje preto na slnečné žiarenie. Najmä v prvých mesiacoch sa odporúča častejšie presúvať dekorácie, ak ich máme umiestnené na nábytku . Takže prirodzená jemná zmena dreva na celej ploche je rovnomerná. Nezostanú žiadne svetlé alebo tmavé fľaky.

Pôsobenie tepla na nábytok
Vysoké teploty môžu viesť k zmenám na povrchu dyhovaného nábytku. Používajte preto podšálky a podložky pri pokladaní horúcich nápojov na nábytok ..
Tekutiny
Vyliate tekutiny, kyslasté ovocné šťavy a alkoholické nápoje treba ihneď ľahkými dotykmi osušiť , nenechať vsať do povrchu. Používajte vždy podšálky, podložky pod poháre atd.. Pri drevených povrchoch s otvorenými pórmi /napr. Dub a orech/sú póry len čiastočne zalakované a tým pádom aj oveľa citlivejšie.

  • Masív - ošetrovanie:

Pravidelná starostlivosť:
Na pravidelné odstraňovanie prachu používajte mäkkú suchú handričku. Povrchy s uzavretými pórmi (napr. javor, buk) môžete čistiť s mierne teplou vodou, do ktorej pridáte trochu neutrálneho mydla. Povrchy s otvorenými pórmi (napr. dub, orech) sa môžu ošetrovať len s jemne vlhkou handričkou. Po očistení povrchov z masívneho dreva ich utrite dosucha s mäkkou suchou handričkou.

Silnejšie znečistenie
Znečistenia a mastné fľaky sa najlepšie vyčistia mäkkou handričkou, na ktorú dáte neriedený jemný ošetrovací prostriedok (napr. Poliboy Professional). Odporúča sa pracovať s vlhkou handričkou celoplošne bez pritláčania a na záver utrieť dosucha. Atramentové fľaky, fľaky z ovocia sa musia okamžite odstrániť, inak sa natrvalo vsajú do povrchu. Z tohto dôvodu by sa malo zabrániť používaniu intenzívnych farebných prostriedkov v blízkosti nábytku z masívneho dreva /napr. Atramentové perá alebo farby do pečiatok /
Slnečné svetlo
Všetky druhy masívneho dreva sú prírodné produkty a reagujú preto na slnečné žiarenie. Najmä v prvých mesiacoch sa odporúča častejšie presúvať dekorácie, ak ich máme umiestnené na nábytku. Takže prirodzená jemná zmena dreva na celej ploche je rovnomerná. Nezostanú žiadne svetlé alebo tmavé fľaky. Pokiaľ je sfarbenie drevených častí rovnomerné, nie je často vôbec vnímané, pretože ľudia s nábytkom žijú a nemajú možnosť porovnania s pôvodným sfarbením. Táto farebná zmena dreva vzniká aj napriek použitiu špeciálnych lakov používaných firmou Hanák a Hülsta, nedá sa jej úplne zabrániť a je charakteristická pri použití pravého dreva

Teplota v miestnosti
Optimálna klíma pre nábytok z masívneho dreva je teplota medzi 19 stup. a 22 stupňov. Vlhkosť a odporúča od 45% do 55%.

Tekutiny
Vyliate tekutiny, kyslasté ovocné šťavy a alkoholické nápoje treba ihneď ľahkými dotykmi osušiť, nenechať vsať do povrchu. Používajte vždy podšálky, podložky pod poháre atd. Pri drevených povrchoch s otvorenými pórmi (napr. dub a orech) sú póry len čiastočne zalakované a tým pádom aj oveľa citlivejšie.

  • Ošetrovanie látkových a kožených stoličiek:

Hülsta používa výhradne tkanivá známych výrobcov, ktoré sú testované v Inštitúte pre testovanie kvality značkových vlákien, ako sú Dralon, Orlon, alebo Da cron.

Dizajn, funkcia a kvalita musia byť v dokonalej rovnováhe, poťahové látky sú viac ako len textilnou povrchovou úpravou, sú kusom nábytku. Povrchy sú odolné a trvanlivé, ale tiež vizuálne príťažlivé a pohodlné pri dennom používaní.

Aby ste dlhodobo zachovali kvalitatívnu hodnotu poťahových látok, treba dodržiavať správnu starostlivosť a čistenie. Ako u všetkých textilných výrobkov dennej potreby je treba starostlivo odstrániť prach a zabrániť, aby nedošlo k príliš intenzívnemu znečisteniu, kedy by čistenie už mohlo byť obtiažne. Nábytok je potrebné chrániť pred priamym slnečným žiarením ako aj pred silným priamym halogénovým svetlom, aby sa nezmenili farby čalúneného nábytku. V prípade, že je vzduch v miestnosti príliš suchý, prírodné vlákna môžu byť krehké, preto je potrebné dbať o vyváženú vnútornú klímu.

Typickou vlastnosťou látky Soft grip je hodvábny elegantný lesk a brilantná súhra farieb. Použitím lesklých nití tvorí sa tvorí na povrchu látky živé tieňovanie. Látka má veľmi dobrú absorpciu vlhkosti a je príjemná pri dotyku s pokožkou.

Najmä na začiatku používania sa môže na látke tvoriť mäkké páperie na povrchu tkaniny,ktoré vyplýva zo sypkého zloženia ľanových vlákien. Nie je to však opotrebovanie alebo poškodenie priadze. Pozor je treba dávať na škvrny od farbiacich textílií, ako sú džínsovina, ktorá ,,púšťa farbu“, a taktiež na zaháknutie látky zipsmi alebo cvokmi na vreckách nohavíc.

Mikrovlákna a Velúr

Poťahové látky z mikrovlákna (ako Alcantara, Dynamica, Prima) sú pletené z umelých vlákien, preto je mimoriadne ľahké ich čistiť. Velúrové látky sa skladajú z rôznych druhov vlákien ako sú syntetické, mohér, vlna, viskóza, bavlna alebo hodváb dohromady. Tiež sa dajú dobre čistiť, ale sú citlivejšie na vlhkosť.

Väčšinou stačí oba typy látky vyčistiť jemným stieraním handričkou. Suchý šampón je veľmi dobrý prostriedok, aby sa zabránilo prenikaniu vlhkosti do výplňového materiálu. Aby sa zabránilo nadmernej vlhkosti vlasových tkanín, používajte iba suchú penu aplikovanú na tkaniny. Znečistený diel tkaniny oplachujte s čo najmenšou vlhkosťou,  prečešte mäkkou kefou na šaty v smere tkaniva NAP čiary.

Pred čistením je potrebné vždy odstrániť jemným vysávaním prach. V zásade sa dajú škvrny odstrániť čistiacimi prostriedkami na čalúnenie. Vhodné je odskúšať čistiaci prostriedok na malom kúsku látky na skrytom mieste, aby sa zistilo, ako látka reaguje.

Po ošetrení škvŕn je vhodné utrieť povrch suchou bielou handrou. Nechať úplne uschnúť pred ďalším použitím.

Vo vode rozpustné škvrny: káva, čaj, liehoviny, pivo, kola, ovocné džúsy očistiť tak rýchlo, ako je to možné vlažnou vodou prípadne  vodou s čistiacim prostriedkom.

Škvrny od mlieka, kávy, kakaa, od pera, rúžu, majonézy, smotany, omáčky, polievky, atramentu vlažnou šampónovou vodou, ak nezmiznú, po uschnutí použiť alkoholový alebo benzínový čistič škvŕn.

Krv, vajcia, moč, výkaly – čistiť iba studenou vodou, horúca voda by mohla vytvoriť proteínovú zrazeninu. Ak je potrebné, následne použiť čistič a vodu.

Vo vode nerozpustné škvrny, ako napr. vosk zo sviečky – nepoužívajte žehličku na odstránenie. Intenzívne teplo by mohlo poškodiť tkaninu aj fixačný materiál. V prípade, vosku, žuvačky a pod. je potrebné použiť zmrazovací spray a postupovať podľa pokynov výrobcu – opatrne opakovane zaobchádzať so zvyškami vosku a dočistiť benzínom. Rovnako pri znečistení maslom, voskom na podlahy, lakom – farbou, živicou, uhlíkom, olejom – použiť čistič na báze rozpúšťadiel, ako je benzín, alkohol alebo komerčne dostupný rozpúšťač škvŕn. Hrdzu a zaschnutú krv je možne prečistiť bielym plátnom namočeným v roztoku kyseliny citrónovej (100ml studenej vody / 1 lyžica  kyseliny citrónovej) od okrajov škvrny do stredu.

Želáme Vám veľa spokojnosti pri používaní nábytku!

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Titulok
Plná (Desktop) verzia