Návod na údržbu kameňa Zodiaq

Kategórie
 
 
 
 
 

Návod na ošetrovanie a údržbu kameňa Zodiaq

Niekoľko základných zásad pri používaní a čistení plôch z materiálu Zodiaq.

Povrchy DuPontTM Zodiaq® sú nenáročné na údržbu. Kombináciou kryštálov z prírodného kremeňa a polymérov odolných proti škvrnám vznikol hladký a neporézny leštený alebo veľmi jemný povrch. Vďaka svojmu výnimočnému zloženiu z kryštálov kremeňa sa vzhľad povrchu materiálu Zodiaq® môže nepatrne odlišovať v rovnomernosti farby, ako to býva aj u ďalších výrobkov z prírodného kameňa. 

 

Bežné škvrny vznikajúce v domácnosti pri rozliatí – napr. od vína, octu, čaju, kávy, citrónovej šťavy, sódy, ovocia, zeleninovej šťavy, olivového oleja či mastnoty – sa dajú jednoducho odstrániť a súčasne navrátiť povrchu jeho pôvodný vzhľad.

Niektoré farby materiálu Zodiaq®, ako napr. farebná séria „Concrete Block" (betónový kváder) s matnou či veľmi hladkou povrchovou úpravou, sú citlivejšie na mastnotu a obtlačky prstov a pri pravidelnom čistení môžu vyžadovať zvláštnu starostlivosť.

Kremeň je v prírode jedným z najtvrdších materiálov. Máte teda isté, že váš povrch z materiálu Zodiaq® nebude možné jednoducho poškrabať či vyštiepiť. I tak je ale nutné používať pri krájaní doštičku.

Materiálu Zodiaq® nevadí časovo obmedzený kontakt s bežnými kuchynskými teplotami, ktoré vydávajú hrnce, panvice a horúce jedlá. Aby ste si udržali jeho prirodzenú krásu, neodkladajte horúce hrnce či pekáče priamo na plochu z tohto materiálu, ale radšej použite trojnožku pod horúci riad.

  • Pravidelné čistenie

Leštené / lesklé plochy: I keď je materiál Zodiaq® odolný voči vytváraniu trvalých škvŕn pri kontakte s bežne používanými tekutinami v domácnosti, ako je víno, ocot, čaj, káva, citrónová šťava, sóda alebo ovocie, zelenina, olivový olej a mastnota, odporúčame utrieť rozliate miesta a šťavu z potravín čo najskôr. Majte na pamäti, že je vždy jednoduchšie utrieť niečo rozliate, než sa potom trápiť so zaschnutou škvrnou. Pri dennom čistení vašich povrchov z kremeňa Zodiaq® používajte vlhkú utierku a v prípade potreby malé množstvo nebieliaceho a neabrazívneho tekutého čističa pre domácnosti, napr. teplú mydlovú vodu. Na viac odolné škvrny použite kuchynský čistič v spreji (bez chlóru). Po aplikácii ho nechajte 30 až 60 sekúnd pôsobiť. Potom dôkladne opláchnite čistou vodou, aby sa odstránili všetky zvyšky, a osušte čistou utierkou či látkou. V prípade potreby opakujte.

Veľmi jemné / matné plochy: V rámci denného čistenia používajte teplú mydlovú vodu a znečistené miesto potom utrite do sucha čistou utierkou na riad, alebo látkou. Na akékoľvek škvrny, alebo mastné či olejové stopy, použite kuchynský sprej (bez chlóru) a po 30 sekundách dobre opláchnite a osušte čistou utierkou, alebo tkaninou.

  • Na odolnejšie škvrny či stopy použite jemný krémový abrazívny čistič na vlhkej špongii a krúživými pohybmi vyčistite celú hornú dosku. Dobre opláchnite teplou mydlovou vodou a vysušte čistou utierkou, alebo látkou.

Na iné odolné škvrny, u ktorých máte pocit, že sa nebudú dať odstrániť obvyklým čistením, použite vlhkú abrazívnu špongiovú utierku (napr. gaštanovo hnedú *Scotch-Brite®) a abrazívny čistič. Čistite krúživým pohybom vo veľkých kruhoch celú vrchnú dosku naraz. Čistič používajte opatrne, nakoľko pri častom čistení môže dôjsť k zakaleniu povrchu. Potom dobre opláchnite teplou mydlovou vodou a osušte čistým uterákom, alebo tkaninou.

Vždy dodržujte pokyny výrobcov ohľadom pomeru riedenia a iné odporúčania pre použitie.

  • Odstraňovanie zaschnutých škvŕn

Niekedy môže dôjsť k vyliatiu tekutiny a jej za­schnutiu na pracovnej ploche stola. Materiály, ktoré pri zasychaní tvrdnú, ako napr. žuvačka, potraviny obsahujúce prírodné farbivá (horčica, kari, korenie tabasco, worčestrová omáčka, atď.), mastnota (tuk na smaženie), farby na báze vody, atď., najskôr jemne odstráňte tak, že zoškrabete zvyšný materiál tupou plastovou škrabkou. Potom pomocou neabrazívnej čistiacej špongie a kuchynského čističa v spreji (ne­obsahujúceho chlór) čistite točivými pohybmi 30 až 60 sekúnd. Potom dôkladne opláchnite čistou vodou. Plochu osušte čistou utierkou, alebo látkou. V prípade potreby opakujte. Vždy dodržujte pokyny výrobcov ohľadom pomeru riedenia a ďalšie odporúčania.

  • Nepoužívajte chemické látky, rozpúšťadlá a farbivá!

Povrch materiálu Zodiaq® môžu natrvalo poškodiť agresívne chemické látky, alebo riedidlá, obzvlášť odlakovače, kvapalina z akumulátoru automobilu, či odstraňovače starých náterov z nábytku. Taktiež výrobky obsahujúce bielidlá, permanentné popiso­vače a tlačiarenské farby nechajte vždy mimo dosah plochy z kremenného materiálu DuPontTM. Ak náhodou dôjde ku kontaktu materiálu Zodiaq® s chemickými látkami, riedidlami, či farbivami, ihneď vysajte rozliaty materiál a dôkladne opláchnite zasiah­nutý povrch dostatočným množstvom čistej vody. Potom postihnuté miesto vyčistite teplou mydlovou vodou, aby došlo k neutralizácii. Tento postup opakujte vždy minimálne dvakrát. Povrch vysušte čistou utierkou, alebo látkou. Ak dôjde k trvalému poškodeniu, kontaktujte svojho dodávateľa, alebo montážneho technika materiálu DuPontTM Zodiaq® a nechajte si poradiť.

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia