Návod na údržbu kameňa Technistone

 
 
 
Úvod > Návod na údržbu kameňa Technistone
 

Návod na údržbu kameňa Technistone

Materiál Technistone spĺňa požiadavky akosti stanovené príslušnými technickými normami. Výborné mechanicko - fyzikálne vlastnosti, chemická odolnosť a nízka nasiakavosť vyhovujú najprísnejším hygienickým podmienkam. Aj napriek tomu je treba dbať na ošetrovanie a údržbu.

Materiál Technistone použitý napr. pre kuchynské dosky sa udržuje bežnými neabrazívnymi kuchynskými čistiacimi prostriedkami. Dlhšie časové pôsobeniu agresívnych čistidiel môže narušiť povrch výrobku. Povrch výrobku (najmä pri leštenej povrchovej úprave) dlhodobo neodoláva pôsobeniu silných alkálií (NaOH, KOH ...) a ani krátkodobo neodoláva kyseline fluorovodíkovej (HF). Tieto chemikálie sú obsiahnuté v niektorých čistiacich prostriedkoch, ktoré sú na trhu dostupné. Preto je dôležité používať pre čistenie plôch len výrobky vhodné pre čistenie technického (konglomerovaného) kameňa, ktoré nemusia byť totožné s čistiacimi prostriedkami na prírodné granity, či keramiku.

Hlavné zásady pre použitie a údržbu materiálu

 • K dlhodobému udržaniu lesku materiálu nie je vhodné krájať pravidelne potraviny či iné výrobky priamo na pracovnej doske.
   
 • Zvýšenú opatrnosť dbajte pri používaní špeciálnych nožov a ostrých predmetov (nože na steaky, grilovacie ihly a hrotmi, apod.)
   
 • Pre odkladanie horúcich predmetov je odporúčané použiť izolačné podložky.
   
 • Rozpálené liatinové / nerezové riady, cigaretové ohorky, lampy, a pod. môžu spôsobiť značné škody materiálu
   
 • Pri manipulácii s riadom a ďalšími predmetmi z kovu dbajte na zvýšenú opatrnosť, obzvlášť potom na hranách alebo rohoch dosky (aj najtvrdší kameň sa môže neprimeraným úderom poškodiť).
   
 • Pri postriekaní kvapalinami (káva, čaj, olej, šťavy z ovocia a zeleniny, krv, prostriedky na čistenie kuchynských spotrebičov atď.) Je potrebné nenechať pôsobiť tieto látky dlhodobo a čo najskôr ich odstrániť vodou, prípadne použiť niektorý z odporúčaných čistiacich prostriedkov.
   
 • Vyvarujte sa použitiu čistiacich prostriedkov obsahujúce kyselinu chlorovodíkovú a fosforečnú, hydroxid sodný, peroxid vodíka a iné čistiace prísady, spôsobujú nenávratné zmeny v farebnosti materiálu (Savo, čističe odpadov, plesní, mastnoty a vodného kameňa, apod.).
   
 • Materiál možno ošetrovať voľnopredajnými nekoncentrovanými umývacími prostriedkami, pre častejšiu údržbu a čistenie však odporúčame použiť výrobkov firiem: Technistone as (TS Pomarančový čistič), Fila, Bellinzona, HG International, Moeller Chémia, Lithofin, Akemi, Lasselsberger, Tenax, atď.
   
 • Na trhu sú dostupné aj špeciálne prostriedky určené na zvýšenie ochrany proti škvrnám (impregnácia, rôzne prípravky s obsahom voskov), ktoré Vám uľahčia bežnú údržbu v domácnosti. Technistone odporúča zo svojich produktov TS Protection.
   
 • Pri použití odporúčaných čistiacich prostriedkov je potrebné rešpektovať a dodržiavať príslušné odporúčania výrobcov týkajúce sa použitia. Po použití čistiacich prostriedkov je vždy nutné čistiaci prostriedok a uvoľnenú nečistotu z povrchu výrobku starostlivo odstrániť a povrch dôkladne umyť čistou vodou.