AKO SI SPRÁVNE VYBRAŤ KOŽENÚ SEDAČKU

Kategórie
 
 
 
 
 
Reklamné okno
 
 

AKO SI SPRÁVNE VYBRAŤ KOŽENÚ SEDAČKU

AKO SI SPRÁVNE VYBRAŤ KOŽENÚ SEDAČKU

 

Zopár základných informácií, ktoré sa vám zídu pred výberom koženej sedacej súpravy

Už ste sa rozhodli pre koženú sedačku a teraz riešite že akú kožu si to vybrať? Tak, aby ste boli spokojní so sedačkou čo najdlhšie, aby Vám bola koža príjemná, v zime nestudila a v lete ste sa v nej nepotili?

Koža ako poťahový materiál je znakom náklonnosti k prírodným materiálom a ku kvalite. Veľmi ale záleží na tom, aký druh respektive opracovanie kože si pre svoju sedaciu súpravu zvolíte. Na to, aby Vám kožená sedačka vydržala čo najdlhšie a spĺňala všetky vaše predstavy o pohodlí, voľte radšej kvalitné typy kožených poťahov. Tie sú automaticky drahšie a to je aj jeden z ukazovatelov dobrej kvality kože. Druhou je dizajnér, ktorý je Vám schopný vysvetliť rozdiely v opracovaní koží pre už konkrétnu sedačku. 

 

 

Na čo si teda dávať pozor? 

·     Najlacnejšie kože sú tzv. korigované, pigmentované. Na ich povrchu je nanesená silnejšia vrstva polyuretánovej farby, ktorá ju viac či menej nepriedušne uzavrie a prekryje všetky prírodné "nedostatky". Povrch sa tak stane menej mäkkým a teplým, súčasne však bude veľmi odolným a ľahkým na údržbu. Celkovo sa o tejto koži dá povedať, že prepúšťa len veľmi málo vlhkosti, čo je na jednej strane dobré ako ochrana proti nasiaknutiu nečistôt, no na druhej zapríčiňuje malú priepustnosť potu. Vtedy máte pocit, že sa na sedačke potíte. A keďže je tento typ silno "zalakovaný" je koža pocitovo studená, kedže nepreberá ľahko teplotu okolia. Tieto kože patria k tým najlacnejším koženým sedačkám a ich kúpu si dobre zvážte. Väčšinou ide ruka v ruke lacnejšie prevedenie povrchového materiálu kože a jej vnútornej konštrukcie. Táto koža je vhodná do silno namáhaných priestorov ako sú napr. čakárne, pre firemné a priemyselné využitie, pre tvrdšie jedálenské a barové stoličky a pre domácnosti, kde sa vyskytujú domáci miláčikovia s ostrými pazúrikmi.

·     Ďalší typ úpravy kože je koža tzn. "semianilínová". Tieto materiály sú čiastočne pigmenované a tvoria vhodnú variantu pre tých z Vás, ktorí uprednostňujete ľahkú údržbu pri zachovaní prirodzených kvalitných vlastností kože. Sú to kože, ktoré síce majú povrchovú úpravu, no je riešená tak, aby koža zostala čiastočné pórovitá a tým pádom mohla "dýchať". Táto koža je najčastejšie rezaná zo strednej vrstvy a má korigované niektoré prírodné "chyby" materiálu ako sú jazvičky, vpichy po bodnutí hmyzom a pod. Pri pohľade má rovnomerný farebnú obraz. Cez tenkú pigmentovú vrstvu je ešte dobre rozoznateľná povrchová štruktúra. Koža je menej citlivá ako anilínová a ľahšie sa udržuje.

 

TIP: Ako si zariadiť nadčasovú obývačku

 

·     Najkvalitnejšie ale aj najdrahšie sú kože anilínové. Tieto materiály sú v celej svojej hrúbke sfarbené prírodnými farbivami a na povrchu nie sú nijak alebo iba minimálne upravované. Vďaka tomu si tieto poťahy zachovávajú prírodný vzhľad a vlastnosti. Na tejto koži sú vidno všetky jej "nedostatky" vytvorené behom života zvieraťa, kedže na jej výrobu je používaná iba tá najkvalitnejšia horná vrstva. Tzn. jazvičky, ked sa zviera oškrelo, vpichy po bodnutí hmyzu apod. Takto upravená koža veľmi rýchlo absorbuje teplotu z okolia, čomu napomáha jej prirodzená pórovitosť - nepotíte sa v nej. Jej vlastnosťou je priedušnosť a jedinečný prírodný vzhľad. Vrchná časť tejto kože sa ošetruje iba voskom, ktorý jej dodáva odpudivosť voči vode. Tieto sedačky nie sú vhodné do domácnosti s domácimi zvieratkami a tiež to nie je vhodné "ihrisko" pre malé deti, ktoré po sedačke skáču. Na toto nie je tento kvalitný poťah svojou povrchovou úpravou stavaný.

·     Poddruhom kožených poťahov sú tzv. nubuky, ktoré majú zamatovo zbrúsený povrch a pri anilínovej úprave majú všetky vlastnosti anilínových koží. Na omak je veľmi príjemná a hebká. Poskytuje vynikajúci komfort spojený s ideálnými termoizolačnými vlastnosťmi. Na druhej strane je veľmi citlivá a náročná na údržbu

Celkovo sa dá povedať, že čím kvalitnejšia kožená sedačka, tým drahšia a aj jej vnútorné zloženie bude zväčša odpovedať tejto cenovej úrovni. Treba však rátať aj s náročnejšou údržbou a vyššou citlivosťou materiálu. Za Vašu starostlivosť sa Vám kvalitná sedačka odvďačí krásnou patinou aj po rokoch používania a všetkými výhodami, ktoré kvalitná semianilínová či anilínová koža ponúka. Treba vedieť, že cena poťahu tvorí pri sedačkách až 40% jej ceny. Cena kvalitných koží na svetových trhoch riadi burza a ceny jednotlivých kvalitatívnych druhov sú podobné. Zníženie ceny poťahu a tým aj sedačky sa dá len použitím menej kvalitných surovín. 

Väčšina kožených sedačiek, ktoré ponúkame od firmy Willi Schilligpatentovanú povrchovú úpravu "Long live", ktorá zabezpečí ľahšiu údržbu aj semianilínových koží.

Kožené sedačky od firmy Koinor Vám ponúkame v prevedení semianilínovej a anilínovej koži s dôrazom kladeným na prírodné farbenie koží. 

Kožené sedačky firmy Rolf Benz by Hülsta a Recor,  poskytujú zasa pri vybraných typoch koží predĺženú záruku až 5 rokov na kožené prevedeniea veľmi netradičné tvarové riešenia sedačiek. 

A čo klientmi toľkokrát opakovaný dotaz na hrúbku kože? Hrúbka kože v žiadnom prípade neovplyvňuje hodnotu kože. Je to marketingový ťah. Surová koža starého býka môže dosahovať až 8mm. Procesom spracovania sa táto hrúbka štiepi na niekoľko vrstiev. Na nábytkárské účely sa používajú usne o hrúbke 0,8 až 2 mm. Táto hrúbka je pri kvalitnom spracovaní dostatočná a nezávisí od kvality či je hrubá 0,8mm alebo 2mm. Hrúbka kože sa volí v závislosti od tvaru modelu sedačky. Veľké , neprešité plochy pri dizajnovom nábytku si vyžadujú hrubšiu kožu. Na druhej strane modely klasickejších tvarov s riasením a prešívaním budú lepšie vyzerať v tenších kožách.

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Titulok
Plná (Desktop) verzia